2009. április. 01. 00:00 Utolsó frissítés: 2009. április. 01. 22:01 HVG-Ténytár

Nemek közti bérszakadék: drágább férfiak

Egy nő Magyarországon általában 10-20 százalékkal kevesebbet keres, mint ugyanabban a szakmában dolgozó férfi kollégája.

Egy nő Magyarországon általában 10-20 százalékkal kevesebbet keres, mint ugyanabban a szakmában dolgozó férfi kollégája. Akad példa azonban – igaz, nem sok – ennek az ellenkezőjére is: az ápolónők például átlagosan havi bruttó 149 ezer, míg az ápolók csak 145 ezer forintot kerestek tavalyelőtt – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) nemrég megjelent, Nők és férfiak Magyarországon – 2007 című kiadványából, amelynek társkiadója a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM). A magyar alkotmányban már hatvan éve olvasható „egyenlő munkáért egyenlő bér” elv leginkább az általános iskolai tanárok és tanítók esetében érvényesül, a férfi pedagógusok e tanintézményekben átlagosan havi bruttó 196 ezer, míg a nők 194,5 ezer forintot vihettek haza, ami 0,8 százalékos eltérést jelent. Csekély különbség mutatkozik a fizetések között a bolti pénztárosok (2 százalék) és a középiskolai tanárok (2,5 százalék) körében is, igaz, mindkét csoportban a férfiak jutnak valamivel nagyobb jövedelemhez. A bolti eladók esetében az „erősebbik nem” előnye már 12,5 százalék, a nők ugyanis 94 ezer, a férfiak 106 ezer forintot kaptak 2007-ben. Az egészségügyi segédszemélyzet tekintetében a kórházak és a rendelőintézetek ugyancsak a férfi műtősöket, segédápolókat, beteghordókat fizetik meg jobban, ami persze a munkaerő-piaci helyzettel is összefügghet (a férfiakat magasabb bérrel is nehéz e munkakörökben megtartani). A futószalagok mellett szintén jelentős bérelőnyt élveznek a férfiak: egy gyártósornál tevékenykedő munkásnő átlagosan havi 118 ezer, egy munkás viszont 151 ezer forint fizetést kapott tavalyelőtt, ami 28 százalékos különbséget jelentett (az eltérést részben persze a beosztás magyarázhatja). A bérszakadék a könyvelők körében a legmélyebb, ott egy férfi munkája havi 245 ezer, míg egy nőé csak 165 ezer forintot ért, ami 49 százalékos eltérést takar. A férfiak kereseti előnye 2005 és 2007 között az eladók, a takarítók, a segédmunkások és a gyártósori összeszerelők esetében a KSH adatai szerint kifejezetten növekedett az ugyanabban a szakmában dolgozó nőkhöz képest.

HVG


HVG

hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

4iG: „Az nem jó, ha megmondják, hogy valakivel nem dolgozhatunk”

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.