2006. december. 13. 00:00 Utolsó frissítés: 2006. december. 13. 23:57 HVG-Ténytár

Rehabilitált óvadék: több megyében ismeretlen

HVG154 foglyot bocsátottak óvadék fejében szabadon tavaly a hazai bíróságok az előzetes letartóztatásba helyezett 4304...

HVG
154 foglyot bocsátottak óvadék fejében szabadon tavaly a hazai bíróságok az előzetes letartóztatásba helyezett 4304 személy közül. A legtöbben (99 fő, a fogvatartottak 8,2 százaléka) a fővárosban hagyhatták el a rendőrségi fogdát - derül ki a Belügyminisztérium és a Legfőbb Ügyészség nemrég megjelent bűnüldözési adataiból. Vidéken összesen két helyen engedték el hasonló arányban a bíróságok a lefogott gyanúsítottakat, Veszprém megyében 142 fogoly közül 12, Nógrádban 67 közül hat személy nyerhette vissza kaució fejében a szabadságát. Az ország területének egynegyedén, például a legnagyobb megyének számító Borsod-Abaúj-Zemplénben ugyanakkor egyetlen rab kezéről sem került le 2005-ben óvadék ellenében a bilincs. Ugyanez volt a helyzet a Borsoddal határos Heves és Jász-Nagykun-Szolnok megyében, valamint a Dunántúlon Tolnában és Baranyában is. További négy helyen - például Pest megyében - egy-egy alkalommal jött csak létre ilyen tranzakció az állam és a gyanúsítottak között. Az itthon több mint fél évszázados szünet után 2003-ban újra bevezetett óvadékot az országnak mintegy a felén egyelőre tehát nem igazán alkalmazzák. A kormányzat eredetileg úgy kalkulált, hogy a letartóztatottaknak akár az egyharmada is él majd a kaució kínálta lehetőséggel - ehhez képest tavaly az érintetteknek összesen 3,6 százaléka vásárolta vissza - a büntetőeljárás időtartamára - a szabadságát (a rendőrségi-ügyészségi statisztika azt nem tartja számon, hány főt nem kívántak kérelmük ellenére szabadon bocsátani a bíróságok). Az óvadék fejében kiengedett másfél száz személy közül a bíróságok két terhelttel szemben rendeltek el házi őrizetet, s 23 esetben alkalmaztak lakhelyelhagyási tilalmat. Budapesten az elmúlt három évben összesen 463,8 millió forintot fizettek ki óvadékként a letartóztatottak hozzátartozói; az igazságszolgáltatás által meghatározott kaució legkisebb összege 200 ezer, legmagasabb összege pedig 30 millió forint volt - tudta meg a Fővárosi Bíróságon a HVG. Az utóbbi összeg befizetése után szabadult ki például a brókerbotrányban érintett Garamszegi Gábor, a Betonút Rt. volt vezérigazgató-helyettese.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.