Szócsata a Hollánban
A nagyvonalúbb becslések szerint akár tízszeres, de a legmérsékeltebb számítások szerint is legalább kétszeres...
A nagyvonalúbb becslések szerint akár tízszeres, de a legmérsékeltebb számítások szerint is legalább kétszeres fölényben voltak az antifasiszta demonstrálók a múlt pénteki kettős tüntetésen a budapesti Hollán Ernő utcában. Őket erősítette az egyetlen szónok, Gerhardt Schröder volt német kancellár is. A rendezvény apropóját az adta, hogy miután múlt héten csúfosan fölsültek (HVG, 2008. április 12.), a jobboldali radikálisok újult erővel indultak jegyet venni a Hungarica nevű, úgymond nemzeti rockzenekar koncertjére - nem hagyva föl elméletükkel, amely szerint egyik hívüket magyarságában sértette meg az utcában található Broadway jegyiroda alkalmazottja.
Kérdés, mennyivel lettek volna többen az ellendemonstrálók, ha a népszerűsége mélypontját közelítő Gyurcsány Ferenc miniszterelnök nem tartotta volna fontosnak közleményben előre tudatni részvételét. A Fidesz-közeli Magyar Nemzet egyébként másnap vezércikkben hiányolta a legnagyobb ellenzéki párt hivatalos részvételét az eseményen. Tény ugyanakkor, hogy az első kiállás a Fidesz kerületi önkormányzati képviselőjéhez, Szabó Györgyhöz köthető - neki és családjának a radikálisok fenyegetései miatt el kellett költöznie otthonából -, s a múlt pénteki második, a baloldali politikusok, értelmiségiek által már inkább einstandolt eseményen is lehetett narancsszínű zászlókat látni. Az amúgy nemrég Molotov-koktélos és egyszerű ablakbetörős támadásnak is áldozatául esett jegyirodát péntek délelőtt meglátogatta Sólyom László köztársasági elnök is.
A szélsőjobb igyekezett összefogni: megjelent az utóbbi időkben kiemelkedett vezértriász: Polgár "Tomcat" Tamás, Toroczkai László és Budaházy György is, a Magyar Gárda tagjait pedig Dósa István főparancsnok vezényelte. Miután teljesült a követelésük - Polgár vásárolhatott Hungarica-jegyet -, elbizonytalanodtak, majd a késő esti órákig tartó macska-egér játékba kezdtek a rendőrökkel. A Belváros számos pontján tartottak rögtönzött rendezvényeket - a Szabadság téren híveik fölrugdosták a szovjet hősi emlékmű koszorúit, Polgár pedig történelmi személyiségek antiszemita kijelentéseiből idézgetett -, majd a budai Clark Ádám téren a rendőrség feloszlatta a megmozdulást. 59 embert, köztük a szervezőket állították elő, de néhány óra múlva már szabadlábon voltak.