2007. október. 30. 00:00 Utolsó frissítés: 2007. október. 30. 15:55 Társadalom

Zsebnapló

Orbán Viktornak és családjának a vagyoni helyzete először az 1990-es évek végén került a közfigyelem homlokterébe...

Orbán Viktornak és családjának a vagyoni helyzete először az 1990-es évek végén került a közfigyelem homlokterébe, amikor az Orbán család barátjának számító Kékessy Dezső, akkori párizsi magyar nagykövet a miniszterelnök feleségével működtetett közös szőlészetet (HVG, 2000. április 22.). Lévai Anikó utóbb kiszállt a szőlőbirtokos cégből, 2005-ben azonban Orbán Viktorra vetült a lobbizás gyanúja, mondván, még aktív miniszterelnökként részt vett és fel is szólalt a már említett sárazsadányi kft "taggyűlésein".

Egy másik, áttételesen szintén Kékessy Dezső személyéhez köthető vagyonügyben a Fidesz elnökének parlamenti vizsgálattal is szembe kellett néznie, azt követően, hogy 2002 tavaszán az Orbán család eladta a belvárosi Haris közben található, 135 négyzetméteres ingatlanát, majd a XII. kerületi Cinege utcában vásárolt és átépített egy kertes házat (Orbán Viktor utolsó - idén januári - vagyonnyilatkozata idején az építkezés még folyt). Orbánék 1996-ban az akkori szabályoknak megfelelően olcsón, 560 ezer forintért vásárolták önkormányzati lakásukat, majd 6 évvel később 63 millió forintért eladták egy osztrák állampolgárnak (történetesen Kékessy vejének). A lakás ez év tavaszán egyébként újból gazdát cserélt, ma egy olasz magánszemélyekből álló betéti társaság a tulajdonosa, s az ingatlant 60 millió forint jelzálog terheli.

A parlamenti bevallások alapján a Fidesz elnökének vagyonnyilatkozatai nem mutatnak látványos változásokat, leszámítva talán a legutóbbit. Tavaly december végén ugyanis Orbán Felcsúton nagyobb földterületet vásárolt, amelyet a bevallás szerint ötven évre ingyenes használatra a futballalapítványának adott. (Az ismert felcsúti házuk a feleség, Lévai Anikó nevén van.) Nincs kiugró változás bevételi oldalán sem: a pártelnök a képviselői tiszteletdíjon felül bruttó havi 700-750 ezer forint elnöki tiszteletdíjat kap, ezen túl csak egy 18 millió forintos könyvhonoráriuma szerepel a nyilatkozatokban.

Nem dőzsöl vagyonnyilatkozata szerint Kubatov Gábor, a Fidesz tavaly nyáron megválasztott pártigazgatója sem, aki ezen munkájáért a jelek szerint nem is részesül díjazásban. Ő a képviselői javadalmazáson kívül a Polgárok Háza Kht. ügyvezetéséért havi bruttó 12 600 forintot, a Szövetség a Nemzetért Alapítványtól havi 5 ezer forintot kap. A pártigazgató-vállalkozó, aki felerészben tulajdonosa a 8. Általános Autójavító Kft.-nek, készpénzen és biztosítási kötvényen kívül egy zsebkendőnyi, 50 négyszögöles telek és azon egy 30 négyzetméteres üdülő felét birtokolja. Van viszont egy ezerdarabos cd-gyűjteménye és számos egyforma autója: Kubatov a nyilatkozatban három Opel Kadett veteránautót szerepeltet.