2007. április. 04. 00:00 Utolsó frissítés: 2007. április. 04. 17:16 Társadalom

Várólistán

A strasbourgi törvényszék történetében először egy női szakembert - Kardosné Kaponyi Erzsébetet - is megnevezett a három magyar bírójelölt egyikeként a közelmúltban a Gyurcsány-kabinet.

Az orosz rulett folytatódik. Tizenhat strasbourgi bíró s közel félszáz bírójelölt figyeli feszülten továbbra is, vajon hajlandó lesz-e az utolsó pillanatban ratifikálni a moszkvai parlament az európai alkotmánybíróságként is emlegetett nemzetközi törvényszék áramvonalasítását elrendelő nemzetközi jogi dokumentumot. Ha a duma pár héten belül jóváhagyja az 1950-es római egyezménynek az Európa Tanács (ET) másik 45 tagállama által már régen megerősített 14. jegyzőkönyvét, akkor megkezdődhet az ítélkezési gyakorlat egyszerűsítése a több ezer akta alatt roskadozó Emberi Jogok Európai Bíróságán (EJEB). A reform két évvel automatikusan meghosszabbítaná több mint egy tucat olyan bíró - köztük a Strasbourgban 1991 óta folyamatosan ítélkező magyar Baka András - mandátumát, akiknek megbízatása az eredeti előírások szerint az idén lejárna (HVG, 2007. március 3.).

Ha az orosz honatyák viszont végképp megmakacsolják magukat, akár egyharmad részben kicserélődhet az idén az EJEB bírói kara. Ez esetben a törvényszék legrégibb tagjának számító, egykori MDF-es képviselő Bakát is minden jel szerint új szakember váltja majd fel az egyébként 1959 óta működő nemzetközi törvényszéken. A HVG értesülése szerint a magyar kormány az elmúlt hetekben végül is egy nő és két férfi szakember nevét juttatta el az ET-hez, amelynek parlamenti közgyűlése választja majd meg a három-három nemzeti jelölt közül a nemzeti bírónak legalkalmasabbnak talált szakembert.

A potenciális strasbourgi ítészként már hónapokkal ezelőtt emlegetett Sajó András akadémikus és a jelenlegi posztjáról ez év közepén leköszönő Kaltenbach Jenő kisebbségi ombudsman mellett a Gyurcsány-kabinet első számú jelöltje információink szerint Kardosné Kaponyi Erzsébet, a Budapesti Corvinus Egyetem habilitált docense lett. A pécsi jogi karon 1971-ben végzett 59 éves szakértő - mint a HVG-nek elmondta - az 1990-es évek elejétől dolgozik az ET különféle szakértői testületeiben, 1993-1994-ben például elnöke volt a női-férfi egyenjogúsággal foglalkozó állandó bizottságnak. Később (2002-2003) független szakértőként részt vett a magyarországi diszkriminációról készült ET-jelentés kidolgozásában is. "Őrült nagy megtiszteltetésnek tartom, hogy a jelöltek között szerepelek" - jelentette ki lapunknak az első számú jelölt, hozzátéve, hogy egy dupla vagy semmi játszma részesének érzi magát egyebek közt a ratifikációval kapcsolatos bizonytalanság miatt.

A bíróválasztást - az eddigi szokásjognak megfelelően - az idén is nyilvános bizottsági meghallgatás előzi majd meg, erre várhatóan májusban vagy a nyári hónapokban kerül sor. Az ET parlamenti közgyűlése pedig - legalábbis Eörsi Mátyás szabaddemokrata képviselő szerint - várhatóan ez év októberi vagy 2008. januári ülésén tart szavazást a bírókandidátusokról. A kormányok által meghatározott referencialista (a budapesti kabinet átiratában egészen pontosan Kardosné-Sajó-Kaltenbach sorrendben követik egymást a jelöltek) "általában csak minimális mértékben befolyásolja a szavazás eredményét" - állította a HVG-nek Eörsi, aki 1994 óta maga is tagja az ET 628 fős bíróválasztó plénumának.

Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.