2006. november. 29. 00:00 Utolsó frissítés: 2010. március. 04. 11:09 Társadalom

Új Nézőpont

Konzervatív-szabadelvű műhely - így határozza meg önmagát az új Fidesz-közeli háttérintézet, a Nézőpont.

Konzervatív-szabadelvű műhely - így határozza meg önmagát az új Fidesz-közeli háttérintézet, a Nézőpont. A Mráz Ágoston Sámuel huszonéves politológus vezette kutatói csapat először akkor hívta fel magára a figyelmet, amikor szeptember végén - miután a Fidesz az őszödi Gyurcsány-beszéd nyilvánosságra kerülését és az első tüntetéseket-zavargásokat követően szakértői kabinetet követelt - előrukkolt egy lehetséges kormánylistával. A névsor nem utal tudományos megalapozottságra, inkább valamiféle múlékony politikai kirakós játékra. Az egy évre szánt, az előrehozott választást előkészítő kormányt ugyanis a jelenlegi alkotmánybírósági elnök, Bihari Mihály vezette volna, s a nézőpontosok helyet szorítottak benne például az utóbb a Kossuth téri tüntetéseken is feltűnt Pozsgay Imrének, valamint a reaktiválandó egykori legfőbb ügyésznek, az igazságügyi tárca élére szánt Györgyi Kálmánnak, de bársonyszéket ítéltek Surányi Györgynek, Bod Péter Ákosnak és Ferge Zsuzsának is.

Reklámakciónak nem volt utolsó a sajtóban megforgatott kormánylista. Márpedig ez fontos a Nézőpontnak, hiszen részvénytársaságként működik, s vállalatoknak, érdekvédelmi szervezeteknek, alapítványoknak kínál elemzéseket, hogy "így jövőbe mutató javaslatokat fogalmazhasson meg". Egyelőre két név fémjelzi az intézetet: Cséfalvay Zoltán közgazdászé, aki annak idején a fideszes Gazdasági Konzultáció szóvivője volt, és Vukovich Gabriella jogász-statisztikusé, aki a gazdaság helyzetét elemző fideszes Fehér könyv egyik szerkesztője. Van azonban a Nézőpont mögött még egy ismert név, Győri Tibor üzletemberé, aki a kilencvenes években egy ideig a Fidesz vezető jogtanácsosaként dolgozott, később pedig médiaposztot kapott a párt jóvoltából, a Magyar Rádió Közalapítvány ellenőrző testületének elnöke volt, majd sokáig a Mahir Rt.-t vezette.

Győri a fő tulajdonosa a Nézőpont Intézet Elemző és Kutató Zrt.-nek. A 20 millió forint alaptőkéből 13,8 millió forint névértékű részvény az övé, a többi 6,2 millió Mráz kezében van. Noha a cég csak szeptembertől viseli a Nézőpont nevet, nem új társaságról van szó. Születésnapja 2005. január 1-je, akkor írták alá az Europtimus Tanácsadó, Marketing és Szolgáltató Rt. alapító okiratát. A vállalkozás már akkor is Győri-érdekeltség volt, 10,2 millió forintos csomagjával ő volt a legnagyobb részvényes, mellette a francia La Novosphere SA 5 millió, Habony Árpád - Orbán Viktor kommunikációs tanácsadója - 4,8 millió forint névértékű Europtimus-papírral rendelkezett (HVG, 2005. május 7.). A francia cég kézbesítési megbízottja Rubovszky Rita volt, aki 2003-ig a kulturális minisztérium Hungarofest Kht.-ját vezette, Cselovszki Zoltán építész - aki az idén egy ideig Demszky Gábor lehetséges fideszes kihívójaként is szerepelt a hírekben - pedig bekerült a felügyelőbizottságba. Hogy senki részéről sem egyszerű pénzkereseti akció volt a cégalapítás, azt az is jelzi: megállapodtak, hogy főszabályként 2010 végéig csak egymás között cserélhetnek gazdát a részvények, s az elővásárlási sorrend élén Győri állt.

Másfél év elteltével sor is került az első tulajdonosváltásokra. Idén júniusban a francia cég és Habony kiszállt a magáról széles körben hírt nem hallató Europtimusból, s Győri is csak 100 ezer forintnyi részvényt tartott meg, a fő tulajdonos az igazgatósági elnök Petykó Zoltán, a Hungexpo Rt. korábbi vezérigazgatója, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara elnöke lett. A részvényadásvétel átkeresztelési kényszerrel is jár, hiszen az Europtimus név a francia kapcsolathoz kötődött. A cég így a Látókör Zrt. elnevezést kapta, vezérigazgatója Győri lett, a társaság székhelyét pedig áttették az ugyancsak általa vezetett Media System Kft. budai otthonába. Júliusban aztán kivettek egy belvárosi irodát is, az Alkotmány utcai ingatlan bérbeadója az a Budapest-Németajkú Református Egyházközség, amelynek lelkésze Balog Zoltán Fidesz-képviselő, a párt Szövetség a Polgári Magyarországért elnevezésű alapítványának vezetője. Ugyanebben a hónapban Petykó részvényeit megvette Győri, aki egy részt nyomban továbbadott Mráznak. Szeptemberben újabb névváltás következett: a társaságból Nézőpont Zrt. lett.

A cégátszervezésekkel telt nyár után több elemzést is publikált az intézet. Kezdődött a Kapkodó egyensúlyozás című, szeptember közepi dolgozattal, amely a második Gyurcsány-kormány első száz napját vesézte ki. Ezután tettek javaslatot a szakértői kormányra, majd előbb egy gyorsjelentést, később egy részletesebb elemzést készítettek az önkormányzati választásokról, de született prognózisuk Románia uniós csatlakozásának várható következményeiről, valamint arról is, hogy kell-e változtatni a vatikáni szerződésen.