2006. október. 31. 00:00 Utolsó frissítés: 2006. október. 31. 16:08 Társadalom

Pincék alvilága

Közveszélyokozás tettesét keresi a Nemzeti Nyomozó Iroda, miután nemrégiben felgyújtották a Budapesti Corvinus Egyetem gazdasági főigazgatójának autóját. A történtek hátterében az univerzitáshoz köthető klubok körüli hadakozás állhat.

Hol a pénz? - kérdezte a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) Fővám téri épületének falára firkáló ismeretlen, aki üzenete megértését segítendő gazdasági bűncselekményekről szóló Btk.-paragrafusszámokat is írt a műemlék épületre. A graffitit több hasonló is követte a nyáron, némelyeken néven is neveztek egyetemi vezetőket: Mészáros Tamás rektort, Kővári Attila gazdasági főigazgatót és Stróbl Pétert, az univerzitás hallgatói önkormányzatának (hök) korábbi elnökét, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája tagját. Egyetemi berkekben zavart keltettek a csak vájt fülűek számára értelmezhető üzenetek, amelyet a Figyelőnet augusztusi írása a nem bennfentesek számára is érthetővé tett, mondván: hallgatói oligarchiák tartják kezükben a hököket. A példa a BCE-é és Stróblé volt, aki - a cikk szerint - barátjával, az exközgázos, jelenleg az Oktatási és Kulturális Minisztérium szakállamtitkárságán dolgozó Várbíró Péterrel együttműködve a hallgatók érdekének képviselete helyett a saját pecsenyéjét sütögeti.

Mostanra kriminális fordulatot vett az ügy: a HVG értesülései szerint tűz ütött ki a Közgáz Pinceklub bejáratánál, szeptember végén pedig ismeretlen tettesek felgyújtották Kővári otthon parkoló autóját. A BCE feljelentése nyomán az Országos Rendőr-főkapitányság Nemzeti Nyomozó Irodája - ahol a részletekről nem kívántak nyilatkozni - közveszélyokozás gyanújával ismeretlen tettes ellen jár el az ügyben. Más forrásból úgy értesültünk, tanúként a napokban kihallgattak több budapesti diszkótulajdonos-vállalkozót, köztük az egyebek mellett a XI. kerületi Duna-partszakasz nyári Újbuda Plázsát is működtető Kalmár Zoltánt.

A BCE vezetői között akadnak, akik tudni vélik, ő az, aki sokat vesztett az egyetem nemrégiben hozott döntése miatt: eddig az érdekeltségébe tartozó cég üzemeltette a pinceklubot, miután azonban szerződése lejárt, az egyetem pályázaton másik vállalkozást választott. Kővári környezetében azt hangsúlyozták a HVG-nek: a gazdasági igazgató úgy vált az érdekharcok céltáblájává, hogy maga nem részese a kötelezettségvállalásoknak.

A közgázhallgatók által belépő nélkül látogatható, mindennap nyitva tartó szórakozóhelyet eddig egy testvérpár, az abdai Mervó Tamás és a rendőrségen szintén tanúként faggatott budapesti Mervó József tulajdonában lévő Közgáz Tőzsde Klub Kft. működtette, a kft - amely ellen tavaly az adóhatóság kérelmére végrehajtási eljárás is indult - szerződése 2005-ben lejárt. Alighanem a rendőröknek is a fülébe jutott az egyetemi összeesküvés-elmélet, mivel Mervóékról is faggatták a papíron a BCE-vel semmiféle jogviszonyban nem lévő Kalmárt. Ő egyébként a Jogász Pinceklub Kft.-ben is érdekelt testvérpárral közösen több céget is tulajdonol, Mervó Tamást pedig váltotta az Alfa Elite Biztonságtechnikai és Őrzővédő Kft. tulajdonosai között.

Kalmár a HVG-nek nyilatkozva nem cáfolta, hogy együttműködött a testvérpárral, s azt is érzékeltette, sejti, az "egyetemi maffia" az ő nyakába akarja varrni a történteket. "Bárki volt is a falfirkáló, nem járt messze az igazságtól" - mondta, bár hangsúlyozta, a feliratokon megnevezett prominensek közül egyedül a 2003-2005 közötti hök-elnök Stróblt, a korábban az úgynevezett felező bulikat és a közgáz egyetemi napokat rendező, illetve felvételi előkészítőket szervező, jelenleg is a lakcímére bejegyzett Fashion Faces Bt. 2000-2002 közötti társtulajdonosát ismeri személyesen. Stróbl egyébként - Kalmár szerint - többször egyértelművé tette, hogy van némi befolyása a klubüzemeltetési megállapodásokra. Akárhogyan is, Mervóék cége is indult a pinceklub-üzemeltetésre kiírt tenderen; pályázatukat, amelyben 40 millió forintot ajánlottak, a bírálók érvénytelennek minősítették, mondván, nem kérhették volna, hogy a korábbi bérleti jogviszony alapján fizetett kauciót az egyetem minősítse át bánatpénzzé (az egyetemen viszont azt hangsúlyozták, többször meggyűlt a bajuk a kft fizetési fegyelmével, nem véletlen, hogy az nem támadta meg a közbeszerzést). A győztes a budapesti Metropolitain Club Kft. lett 18 millió forintos ajánlattal. A HVG kérdéseire szűkszavú elektronikus levélben válaszoló Stróbl cáfolta, hogy bármilyen kapcsolatban is áll a budapesti Nánássy András és Domby Attila tulajdonában álló nyertes céggel.

A főiskolák-egyetemek zárt világát ismerők szerint általános szokás, hogy a hök-vezetők némi keresetkiegészítésre tesznek szert úgy, hogy az intézménytől ingyen kapott helyszíneken "alvállalkozó" cégekkel szerveztetnek bulikat. Az egyetemek vezetése a jóindulatú megközelítés szerint a béke jegyében, a rosszmájú elmélet szerint pedig az egyetemi tanács egyharmadnyi hök-szavazata megnyerése reményében szemet huny az ügyeskedés felett. Holott a mulatságok hangulata olykor az intézmény jó hírét is veszélyezteti - az éjszakai életet ismerő informátorunk a drogkereskedelemmel példálózott. Az egyetemen azt tették egyértelművé: egyebek mellett hasonló okok miatt kívántak klubbérlőt váltani.

A BCE-n mindenesetre a bulik után maradt rendetlenséggel indokolják, hogy a rektor nemrégiben úgy döntött, a gólyabál kivételével minden rendezvényt száműz az épületből (elsősorban a közgáz aulájában és első emeletén voltak eddig nyilvános bulik). Több rendezvény szervezője a 2004 decemberében alakult Corvinus Kultúráért Egyesület (CKE), amelyet a bírósági lajstrom szerint a kisvárdai Kántor Gergely képvisel. Az egyesület honlapján a múlt héten még Várbíró szerepelt elnökként, az impresszum lapzártánkkor változott az aktuális adatra. Még Várbíró képviselte az egyesületet, amikor 2005-ben 2010-ig hatályos szerződést kötött az egyetemmel a diplomaosztókon kötelező viseletként előírt talárok és kalapok őrzésére és tárolására, amelyeket 5 ezer forintért adtak bérbe a hallgatóknak, akik a CKE által beszerzett kesztyűt és sálat megtarthatták. E szerződést szintén - annak ellenére, hogy alapvetően elégedettek a talárőrzéssel, és nem sokallják a végzősöktől beszedett bérleti díjat - felbontani tervezi az érezhetően rendet vágni készülő egyetem.

RÁDI ANTÓNIA

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.