2006. február. 08. 18:10 Utolsó frissítés: 2006. február. 08. 18:12 Társadalom

Belföldi vándorlás: irány észak, nyugat!

Mérsékelt ütemű, de folyamatos kelet-nyugati vándorlás tapasztalható a rendszerváltás óta Magyarországon.

Az Alföld és az északi hegyvidék egyes megyéiből elköltözők száma 2004-ben például mintegy 9 ezerrel haladta meg az odaköltözőkét. A más vidékre áttelepülők között Budapest agglomerációs gyűrűje mellett Győr-Moson-Sopron, valamint Fejér és Komárom-Esztergom megye a legvonzóbb körzet.

A keletről nyugatra tartó migrációt egy kevésbé markáns, de ugyancsak hosszabb ideje érvényesülő, délről észak felé irányuló vándorlás kíséri. Ennek kiterjedtségét jelzi, hogy a déli határszélen fekvő öt megyéből (Somogy, Baranya, Bács-Kiskun, Csongrád, Békés) elköltözők száma tavalyelőtt mindenütt meghaladta az odaköltözőkét, ezzel szemben a hat "felső-magyarországi" megye (Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Pest, Heves, Nógrád, Borsod-Abaúj-Zemplén) közül csak a két utóbbiban volt 2004-ben negatív a vándorlási szaldó.

A kistérségek közül különösen sok lakóját veszítette el 1990 óta a kisvárdai (5815 fő), az ózdi (7519), a kazincbarcikai (7015) és a miskolci (14 830) "járás". A legtöbb betelepülő a budaörsi (31 901 fő) és a ráckevei (26 072) kistérségbe érkezett, éspedig többnyire a fővárosból, ahonnan 1994 és 2004 között mintegy 150 ezren költöztek el.

A magyarok területi mobilitása mindazonáltal csökkenő tendenciát mutat: a KSH 1990-es adatai még azt jelezték, hogy egy személy élete során saját településén belül átlagosan öt alkalommal költözik új lakásba, e szám azóta négyre csökkent. A települések közötti vándorlások mutatója 4,1-ről 3,8-ra változott.

hvg360 Serdült Viktória 2025. február. 17. 14:52

Rodrigo Ballester, az MCC tanára, „wokebuster”: Mint volt uniós tisztviselő, szégyellem magam

Az Orbán-kormányt érő nemzetközi kritikák erőszakosabbak, mint bármelyik magyar kormányzati kampány, az MCC-ben pedig magas szintű a véleménynyilvánítás szabadsága – vallja Rodrigo Ballester, a közpénzzel és részvénycsomagokkal kistafírozott kormányközeli think tank tanára, aki 15 év uniós munka után váltott magyarországi karrierre. Az öt nyelven beszélő szakember magyarul még nem tud, az Orbán-kormány miniszteri biztosaként a kutatás és a felsőoktatás „nemzetköziesítéséért” felel. Mi volt a legnagyobb kultúrsokk, ami itt érte? Miért ezek „élete legjobb évei”? Mit érez Budapest utcáit járva?