2008. március. 12. 00:00 Utolsó frissítés: 2008. március. 12. 16:20 Prizma

Nobel-díjas tévedés

Nem példátlan, hogy olyan tekintélyes természettudományos szaklap, mint az amerikai Nature, visszavonja valamelyik...

Nem példátlan, hogy olyan tekintélyes természettudományos szaklap, mint az amerikai Nature, visszavonja valamelyik cikkét, az viszont valószínűleg igen, hogy az egyik szerző Nobel-díjas tudós. A seattle-i Fred Hutchinson Rákkutató Központban dolgozó Linda Buck - akit 2004-ben orvostudományi kategóriában jutalmazott a Nobel-díj-bizottság - a társszerzője volt annak a 2001-ben a Nature-ben publikált tanulmánynak, amelyet a napokban kénytelenek voltak visszavonni. Az ok: a hét éve közzétett adatokban - amelyeket állítólag kutatótársától, az akkortájt szintén a Harvard Egyetemen dolgozó Zhihua Zoutól kapott Buck - maguk a szerzők hibát találtak, majd az egereken végzett kísérletet megismételve tényleg nem a közzétett eredményt kapták. Ezáltal pedig az egerek szaglóidegrendszerének működésével kapcsolatos tanulmány - amelyre a világszerte jegyzett tudományos folyóiratokban 138 későbbi publikáció hivatkozik - végkövetkeztetése is megkérdőjeleződött. A Nobel-díj azonban állítólag nincs veszélyben: az odaítélésénél méltatott kutatási eredmény - a szaglóreceptorok kódolásáért felelős új géncsalád felfedezése (lásd cikkünket a 62. oldalon) - a téves tanulmány nélkül is megállja a helyét.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.