2007. május. 02. 00:00 Utolsó frissítés: 2007. május. 02. 18:15 Prizma

Minima kalkula

Ötszáz fontos díjat ajánlott föl a brit Királyi Kémiai Társaság egyik vezetője annak a britnek, aki megold egy kínai egyetemi felvételi matektesztet.

A provokatív kérdéssel Richard Pike a brit matematikaoktatás ijesztően romló színvonalára hívta fel honfitársai figyelmét. Két matematikafeladatot tett egymás mellé: az egyiket természettudományos szakra felvett elsőéves brit egyetemistáknak adják fel szintfelmérésként, a másikat érettségizett felvételizők kapják Kínában. Ránézésre is látható, hogy a kínai jóval bonyolultabb. Pike szerint elkeserítő a brit diákok matematikatudása, főképp a világméretű konkurenciához képest. A háttér: a brit középiskolásokat arra ösztönzik, hogy ne matematikából készüljenek az érettségire, mert az iskolák (nem a tanulók, hanem az intézmények) közti versenyben a könnyebb tárgyak jobb jegyei jobb helyet eredményeznek. Gyakran még a fizika vagy kémia szakosoknak is az egyetemek kénytelenek tudáspótló matematikakurzusokat tartani. Kínában viszont a diákok két évvel tovább, 18 éves korukig kötelezően tanulnak matematikát. Egyre több munkáltató is tart attól, hogy a gyenge matektudás már-már a brit ipar és kereskedelem nemzetközi versenyképességét veszélyezteti. A kínai feladatban bizonyítandó két szakasz merőlegessége, meghatározandó két sík, illetve két szakasz által bezárt szög, a brit egyetemistáknak ki kell számítaniuk az átfogó hosszát, a háromszög területét és az egyik szög tangensét.

Vállalkozás Tiszai Balázs 2025. április. 18. 13:00

Globális roncsderbi lehet Trump autóvámjaiból, a végén pedig Kína nevethet

Az amerikai elnök iparági importtarifái mindenkinek rosszak, és nem világos, hogy akár csak hosszú távon mennyire tudnák enyhíteni az USA autógyártóinak kínjait. Trump ráadásul a Joe Biden ellen vezetett bosszúhadjárata közepette elkaszálta az amerikai elektromobilitási programot, amivel épp az Egyesült Államok legnagyobb riválisát hozza helyzetbe.