2004. január. 10. 00:00 Utolsó frissítés: 2004. december. 02. 16:47 Portré

Szijjártó Péter

a Fidesz parlamenti képviselője

"Szüleim nem tapsolnak felállva politikai karrieremnek, de mindig mögöttem álltak" - jelzi már indításként a 25 évével a parlament legifjabb, ám tán legharciasabb, Kiss ex-kancelláriaminiszter után most Gyurcsány ifjúsági és sportminiszter skalpjára vadászó képviselője, hogy néha neki is több fronton kellett küzdenie. A mérnök papa és a tanárnő mama ugyanis soha nem hagyott kétséget afelől, hogy "nálunk a római katolikus vallás, a hit és a konzervatív, szigorú neveltetés az irányadó". Ezt szolgálta az iskoláztatás is: a győri bencés iskola, amit csak színesített egy 17 éves korában a protestáns Amerikában töltött fél tanév. Nem csoda, ha az 1997-ben Győrben letett érettségi után nyílegyenes út vezet a közgazdasági egyetem nemzetközi kapcsolatok szakára. Még a katonaság is kimaradt. "Viszont képzeljék, gimnazista húgom, Sarolta honvédségi pályára készül. Lehet, hogy majd ő váltja ki a családi adagot, így legalább e téren sem lesz tartozásunk a nemzet felé" - csillan meg valami az ifjú honatya humorából is. Aki kezdetben inkább sportriporter szeretett volna lenni, "végül ebből annyi maradt, hogy az egyetemen felvettem a sportmenedzsment szakot is". Közben 1998-ban, 19 évesen már mandátumot szerez a győri önkormányzati választásokon, minek nyomán bizottsági alelnöki és albizottsági elnöki pozíciókban is keseríti a szocialista városvezetés életét, és hívja fel magára az őt tagként is befogadó Fidesz-központ figyelmét. Nem csoda, ha 2001-ben már a Fidelitas alelnöke, 2002-ben a megyei listáról honatyává emelkedik, és akként azóta is az egyik legkeményebb döngetője a szocialista bástyáknak.

"Konditerem, kosarazás, fallabda, a Parlament SE csapatában még kézilabdázom is. És mert sokat utazom, rászoktam a keresztrejtvényfejtésre is. Ez is nagyon bejött" - beszél régi és friss passziókról. A még nőtlen képviselő egy, a szülei vásárolta pesti lakásában él, pihenni mégis a győri szülői házba, illetve a Komáromhoz közeli Duna-parti nyaralóba jár.

- A kancelláriaminiszter gyors kilövésével, majd a Gyurcsány miniszter elleni felőrlő harcmodorával hamar a Fidesz "kivégzőosztagának" illusztris tagjává lehetett. A karácsonyi-szilveszteri csendben születő fogadalmak sorában gondolt erre is? És ha igen, még nagyobb elánt vagy megbocsátást fogadott ez évre?

- A két hetet szinte végig a kedvesemmel töltöttem. Mert ha már év közben ő is csak a tévéből látott, legalább most jusson több belőlem. Máskülönben folytatom az igazság keresését, amit eddig is tettem. Még ha nem is lélekemelő érzés ilyesmikről beszélni.

- Nem is lazíthatott? Vagy ilyenkor is fogja a közszereplőkre kötelező önkorlátozás?

- Először is soha életemben egy korty alkoholt nem ittam. Olyannyira, hogy egy tízfős, döntően fidelitasos társaságban egyedül én koccintottam kölyökpezsgővel. Hozzáteszem: világéletemben nem dorbézoltam, nem buliztam. De nem azért nem pörgök és hangoskodom, mert a Fidesz politikusának viselkednie kell, hanem mert nincs igényem effélére. Életemben talán ha kétszer jártam diszkóban, és az sem maradt meg az emlékezetemben.

- És már a bencés gimnáziumban is ily harcra kész volt, vagy éppen ott edzették ilyenre?

- Végig fegyelmezett, jól tanuló diák voltam, és a tanáraimtól hallottam először, hogy keresztényi kötelességünk részt venni a körülöttünk lévő világ alakításában. A bencés iskoláról ugyan még mindig él a sztereotípia, hogy hú, azok aztán a begyöpösödött, ultrakonzervatív atyák, akiktől jobb óvakodni, de az igazság más: az egy pörgő, a világra nyitott intézmény volt, rendezvényekkel, közös programokkal. Az egyházi iskolák közül nálunk járt például először Orbán Viktor, akit az igazgató hívott meg.

- Azért nem kis váltás volt belekóstolni a protestáns Amerikába. Mit hozott belőle haza?

- A világra való nyitottságot, no meg olyan angoltudást, ami azóta is hatalmas előny. De lenyűgözött az önbizalom, a lazaság, a könnyedség. És a méretek. Miközben Washington a kedvenc városom, ami nem tipikusan amerikai, hiszen ott nincsenek toronyházak. De nincs zsúfoltság, rohanás se. Ez volt a jellemző arra az ohiói kisvárosra is, ahol egy amerikai családnál laktam. Vittek önzetlenül ide-oda. Még NBA- és NHL-meccsekre is eljutottam, ami alapvető célkitűzésem is volt elutazásomkor.

- Más ennyi élményből több évig él. Ön éppen csak hazatérve rögtön a politika sűrűjébe merült, és a Fidelitas alelnöke lett. Tudja, hogy mit értékeltek ezzel az önről döntők?

- Igyekeztem fegyelmezett lenni. Ha munka volt, akkor lehajtott fej az igába, és irány előre. Nekem a mai napig ez az első. Én lettem Győrben a legnagyobb önkormányzati testület, az oktatási, kulturális és sportbizottság alelnöke 1998 és 2002 között, és bizony büszke vagyok rá, hogy nem volt könnyű dolga a szocialista elnöknek. Sokat szerepeltem, és már akkor is "húzós" ügyek kötődtek a nevemhez.

- Az ország viszont Kiss Elemér lemondatása kapcsán figyelt fel önre. Megdicsérték?

- Néhány gratulációt be tudtam zsebelni.

- Csak nem mondja?! Ennyi??

- Mi több kellene? Ez a munkám...

- Jelenleg Gyurcsány miniszter az önre osztott célszemély. Vannak-e személyes érzelmei is vele kapcsolatban, vagy csak afféle soron következő munkadarabnak tekinti?

- Bevallom, azt sem tudtam, ki ő, amíg miniszter nem lett. A mai napig alig tudok valamit róla mint emberről. Tudom viszont, hogy tevékenységében számos jogilag és erkölcsileg megkérdőjelezhető tényezőt látok. De nem fűt indulat.

- Hagyjuk is kissé a politikát. Közismertsége nyilván számos hölgy figyelmét keltheti fel, s nőtlensége még emelheti is a becsét?! Vajon a sok szereplés segíti vagy akadályozza a gyengébb nemhez fűződő kapcsolataiban?

- Szerepléseim kétségkívül növelik az érdeklődést irántam, kár volna tagadni, de van ebben veszély is, mert ha egy tehetséges politikus elkövet egy hibát, és hamar a megsemmisítőbe kerül, akkor ez kihat magánkapcsolataira is.

- A Fidesz fiatalabb nemzedékéhez tartozik, de az ön előtt járó generáció is legfeljebb a legszebb férfikorban van - sokáig lesz még aktív. Hogyan emelkedhet így feljebb? Nem gondolt arra, hogy az ugyancsak radikális Jobbik nagyobb előmeneteli esélyt adna?

- Meg sem fordult a fejemben, hogy ne a Fideszben politizáljak. Szeretek itt lenni. Meg nem is kerestem soha a könnyebb érvényesülés lehetőségét. Létezik egy sztereotip vélemény a Fidesszel kapcsolatban, miszerint kollégiumi szobatársak gyülekezete, ahová nem lehet betörni. Épp az én példám dönti ezt meg, aki az ismeretlenségből jövök.

- És merre tart? Hiszen van rendes diplomás szakmája is...

- Szeretném a lehető legtovább csinálni, mert hivatásomnak érzem a politizálást. Igaz, ez nagyon ingoványos terület. Oda kell figyelni minden lépésre, mert egyetlen hiba végzetes lehet. Menekülési útvonalként persze a gazdasági szférát tudom elképzelni, ám megpróbálok nem is gondolni erre...

LINDNER ANDRÁS - HORVÁTH ZOLTÁN