2008. február. 27. 00:00 Utolsó frissítés: 2008. február. 27. 17:02 Pénzügyek

Orosz renonsz

Klónozott kártyák használata során értek tetten egy orosz fiatalembert, akinek a hamisított plasztikkészlete több bank ügyfeleinek megkopasztására is alkalmas lehetett volna.

Rendőri szempontból igazán előzékeny volt az a Magyarországon tanuló orosz diák, akit múlt hétfőn a XII. kerületi, Böszörményi úti OTP fiók pénzkiadó automatájánál fogtak el. Az általa használt egyszerű fehér plasztiklapokra ugyanis gondosan ráírták a PIN kódok mellett azt is, melyik bank ügyfelének "klónja" a hamisított bankkártya.

Persze a helyszínen, majd a fiú által bérelt lakásban lefoglalt több tucat kártyaklónt valamilyen jelölés nélkül nehéz is lett volna használni, de tény, hogy még bármilyen kódolt, saját azonosító rendszer kidolgozására sem vették a fáradságot a hamisítók. Működésükről az első, szó szerint kézzel fogható információ a VI. kerületből származik, egy Andrássy úti automatánál talált egy ügyfél hamis billentyűzetet és kártyaleolvasót. Ezek az elemek nagyon hasonlítottak az eredetiekre, feltehetőleg sok ügyfél be is dugta a kártyáját az adatlopóba, nem sejtvén, hogy ezzel annak azonosító számát és biztonsági kódját elküldte a csalóknak.

Előbb-utóbb talán a bankok biztonsági kameráinak felvételei alapján is lebuktak volna az adatlopó elhelyezői, de a XII. kerületi rendőrök gyorsaságának köszönhetően klasszikus tettenérésre került sor már két nappal az Andrássy úti adatlopó berendezés - rendőrségi szóhasználattal: leolvasó maszk felbukkanása után. Egy OTP-s ügyfél ugyanis február 18-án éjfél előtt sms-t kapott készpénzfelvételről, s erről értesítette a rendőrséget. Az sms-ből az is kiderült, hogy a pénzt a Böszörményi úton vették fel, a segélyhívás után pedig mindössze két perccel már az OTP fiók előtt volt a járőr.

Az ATM előtt álló férfi aligha adhatott értelmes magyarázatot arra, miért egyszínű, fehér plasztiklapot kapott vissza az automatából, elmenekülni sem tudott, hiszen ez nem utcai automata volt, hanem a bankfiók előterében állt, ezért a rendőri feljelentés szerint rögtön vesztegetéssel próbálkozott. Angolul először 1, majd 2 millió forintot ajánlott fel, végül a helyszínen parkoló Porschéja kulcsát, de hiába. Ezután bérelt lakásán még két honfitársára, egy 19 éves lányra és egy Magyarországra csak nemrég érkezett, 21 éves férfira, valamint további fehér, az OTP mellett még több magyarországi és külföldi bank kártyáiról klónozott plasztiklapra találtak a nyomozók. Előkerült egy kupac - jórészt hamis - orosz és litván útlevél, technikai eszközök és mintegy 4,5 millió forint készpénz, 1 millió forintnyi valuta és olyan Western Union-os átutalási bizonylatok, amelyek valószínűsítik, a zsákmányuk egy részét külföldre utalták.

Mint ügyvédjük, Fridman Róbert a HVG-nek elmondta, a bankkártyákkal kapcsolatban az oroszok eddig nem tettek vallomást, a megvesztegetés kísérletét viszont az ATM-nél tetten ért férfi tagadja, szerinte csak kommunikációs félreértésről volt szó. Ez a férfi és a lány első-, illetve másodéves hallgatói egy budapesti üzleti főiskolának, az IBS-nek. A viszonylag magas tandíjú intézményben azonban a HVG kérdésére nem voltak hajlandók megerősíteni, hogy hallgatóik buktak volna le.

A bankkártyaklónozás valószínűleg nem az a műfaj, amelyben egy főiskolás páros önállóan próbálkozhatna. Az eddigi magyarországi tapasztalatok szerint az irányítók nemegyszer az alvilág olyan nehézsúlyú szereplői, mint a 2003 májusában rendőrgyilkosként elhíresült Engel Zoltán (HVG, 2003. november 1.). A "fehér lappal" lebukott oroszok ügyét emiatt is átveszi a XII. kerületi kapitányságtól a Nemzeti Nyomozó Iroda, további bűntársakat keresve. Az OTP Bank a HVG kérdésére mindenesetre azt állította, hogy az Andrássy úti ATM-nél néhány tucat ügyfél adataival éltek vissza, a pénzintézet az érintett kártyákat azonnal blokkolta. Az okozott kár nem egészen 2 millió forint, amit a bank jóváír az érintettek számláján, s a kártyákat is díjmentesen lecseréli.

FAHIDI GERGELY

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.