Gondoskodó elbocsátás
Hogyan lehetne a minimálisra csökkenteni az elbocsátott munkavállalók traumáját?
Hogyan lehetne a minimálisra csökkenteni az elbocsátott munkavállalók traumáját? - az e kérdésre adott válaszként született meg az Egyesült Államokban az 1960-as években a gondoskodó elbocsátás (angolul: outplacement) ideája. A módszer lényege, hogy az ilyen-olyan okból létszámleépítő cég nem teszi utcára alkalmazottait, hanem - általában egy tanácsadó szervezet segítségével - állást keres nekik. Igaz, ez utóbbira ma már egyre kevesebb tanácsadó vállalkozik: a szűkülő gazdasági lehetőségek miatt a legtöbbjük csak azt ígéri meg, hogy profi munkakeresőt farag az exalkalmazottból. Ez praktikusan azt jelenti, hogy az esetleg elkényelmesedett távozót megtanítja (újra) önéletrajzot, motivációs levelet írni és szakszerűen felkészülni az állásinterjúra.
A legprofibb tanácsadó cégek persze nem érik be ennyivel - különösen, ha a leépített felső vezető volt. Ilyenkor akár 12 hónapon át fogják a kezét, és végigkísérik az álláskeresés összes fázisán: segítenek eldönteni, melyik iparágban, területen helyezkedhetne el pártfogoltjuk a legnagyobb eséllyel, közösen összeállítanak egy legalább ötven céget tartalmazó listát a szóba jöhető munkaadókról, majd segítenek a már meglévő munkakapcsolatok aktivizálásában, de újak kiépítésében is.
A gondoskodást azonban nem adják olcsón: a szolgáltatás a dolgozó éves bruttó munkabérének akár 10-20 százalékát is elérheti. Ezért a pénzért a karrier-tanácsadó cég átsegíti a munkanélküliség kezdeti sokkján is az alkalmazottat: többen működtetnek úgynevezett karriercentrumot, ahova az álláskeresők naponta bejárhatnak újságot olvasni, internetezni - a rendszeres tevékenység és a munkahelyihez hasonló légkör sokszor segít megelőzni vagy gyógyítani az ilyenkor természetes depressziót. A munkaadóknak azért érdemes gondoskodni lapátra került alkalmazottaikról, mivel ez növelheti a megmaradt dolgozók hűségét a cég iránt. Amint azt Bábosik Mária, a Hay Group Menedzsment Kft. ügyvezetője a HVG-nek elmondta: igencsak jól jön munkaerő-toborzáskor, ha a vállalatot a munkatársakról gondoskodó cégként ismerik.