2007. szeptember. 05. 00:00 Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 05. 17:24 Magyar gazdaság

Ügetnek a pénzük után

Sir Alex Ferguson manchesteri csodaedző pénzét is kezeli az a brit ingatlanalap, amely a minap megvásárolta az Ügető helyén épülő, átadás előtt álló Aréna Plázát Budapesten.

Nagy volt a sürgölődés vasárnap délután a Kerepesi úton, az egykori Ügető helyén, Közép-Európa legnagyobb bevásárló- és szórakoztatóközpontjának kivitelezésén. Az Aréna Pláza építésén nem véletlenül dolgoznak még hétvégén is: a legmagasabb dobozépület oldalán hatalmas felirat hirdeti a hivatalos átadás időpontját, október 30-át. Márpedig a határidő a külső szemlélőnek kicsit szűknek tűnik: sok helyütt még látszanak az állványok, és a kerítés is elég rendezetlen. A hatalmas épülettömbök árnyékában az eredeti funkcióra ma már csak az egykori Ügető lecsupaszított főkapuja és a műemlékileg védett tribün emlékeztet, a versenypályából semmi sem marad az utókornak. A hajtók rég átköltöztek a Kincsem Parkba, ahol a galoppversenyek mellett az ügetőfutamokat rendezik (a lóversenyzésben érdekelt cégek privatizációjáról lásd cikkünket a 79. oldalon).

A telekre az ingatlant megvásárló francia Bouygues eleve bevásárlóközpontot tervezett, ám a beruházás a sorozatos jogviták miatt olyannyira elhúzódott, hogy végül elment a kedve az egésztől, és 2005-ben 21 millió euróért eladta a Kerepesi úti területet a Plaza Centers N. V.-nek, amely 11 éve épít szórakoztató- és bevásárlóközpontokat a régióban (a cég a tel-avivi tőzsdén és a Nasdaqon is jegyzett izraeli Elbit Medical Imaging-csoport leányvállalata). Az Ügető helyére a Plaza Centers 180 ezer négyzetméteres komplexumot álmodott, amelyben 67 ezer négyzetméter bérbe adható kereskedelmi terület lesz. Az Aréna Pláza építkezése egy 2007. januári nyilatkozat szerint 250 millió euróba került, ehhez képest igen szépnek mondható, hogy a napokban a HVG információi szerint 380-400 millió euróért vette meg az aAIM Symmetry Fund, amelyet az aAIM nevű befektetési társaság hozott létre a Bank of Scotlanddal együtt. Az aAIM-be olyan hírességek fektették a pénzüket, mint a Manchester United labdarúgócsapat edzője, Sir Alex Ferguson és Sir David Frost televíziós műsorvezető. A Symmetry Fund 2 milliárd fonttal jött létre, amelyet az aAIM közleménye szerint két év alatt akart befektetni, de az Aréna Pláza megvásárlásával az alap teljesen feltöltődött, egy évvel a tervezett határidő előtt.

Az Aréna Pláza a Plaza Centers 25. bevásárlóközpontja volt Kelet-Közép-Európában és a 17. Magyarországon - büszkélkedett a HVG-nek Ran Shtarkman vezérigazgató. Most is fut 15 további projektjük, köztük a Hajógyári-szigeten tervezett Álomsziget és a bukaresti Casa Radio, ahol 500 ezer négyzetméteren építenek kaszinót, konferencia-központot és más kereskedelmi-szórakoztató létesítményeket - így a Kerepesi úti Aréna Pláza csak egy ideig lesz Közép-Európa legnagyobb ingatlanfejlesztése. Az Arénát a Plaza Centers közel 6 százalékos hozammal adta el az aAIM-nek - magyarázza a HVG-nek Vécsey Bence, a vevőt képviselő, ingatlanpiaci tanácsadással foglalkozó DTZ munkatársa -, ami nem úgy értendő, hogy "Magyarország eddigi legnagyobb tranzakciójánál" a cég által befektetett összegnek van ekkora haszna, hanem úgy, hogy az első éves bérleti díj körülbelül ennyit tesz majd ki az aAIM által fizetett vételárhoz képest. Bonyolítja a helyzetet, hogy a vételár függ az első évben befolyó bérleti díjtól is - ezért szerepel az ügyletről kiadott közleményben 390 millió euró körüli összeg.

A kiadott területek aránya máris 90 százalék körüli - összegez Magyar Balázs, a DTZ regionális kereskedelmi igazgatója. A bérlői összetétel pedig fölöttébb előkelő: itt is nyit üzletet a Zara, az Electro World és a H&M, a düsseldorfi Peek&Cloppenburg pedig két szinten is bérel területet áruházának, és olyan márkákat hoz Magyarországra, mint a Versace. A Tesco 10 ezer négyzetméteren létesít hipermarketet, ahová már most keresi a munkatársakat. A fő attrakció azonban az a 22 termes Cinema City multiplex lesz, amelyben helyet kap Magyarország első 3D Imax mozija. Mivel az Aréna Pláza a Kerepesi úton éppen két metrómegálló közé esik, az ingatlanfejlesztők jelenleg is tárgyalnak egy buszjárat indításáról, amely várhatóan a Keleti pályaudvar és a Stadionok megálló között fog közlekedni.

Meglehetősen élénk a fővárosi ingatlanpiac, amit az is bizonyít, hogy a napokban elkelt az Aréna Pláza közelében, szintén a Kerepesi úton, a Hungária körúti csomópontban lévő Arena Corner is. A Raiffeisen Ingatlan Zrt. 29 ezer négyzetméteres irodaházát "eleve úgy terveztük, hogy értékesíteni fogjuk a kész épületet" - mondta a HVG-nek Takács József igazgató. A három toronyból álló komplexumot közel 60 millió euróért a luxemburgi, ám a Budapesti Értéktőzsdén is jegyzett Orco Property Group vásárolta meg. Eddig az épület 25 százalékát adták bérbe - tájékoztatta a HVG-t Vajda Tibor, a Colliers International ingatlanközvetítő és tanácsadó cég társigazgatója. A forgalmas csomópontban sajátos pénzügyi központ jön létre: az Unicredit, a CIB és a Raiffeisen logója már kint is van az Arena Corneren, ahol várhatóan két további pénzintézet is lakossági fiókokat nyit. Rajtuk kívül a Citibank két szinten mintegy 3 ezer négyzetmétert foglal el, mégpedig új szolgáltató központja számára.

SZEGŐ IVÁN MIKLÓS

Itthon hvg.hu 2025. január. 09. 14:00

Szabó Andrea szociológus a Fülkében: Magyar Péter nem érte el a Fidesz magszavazóit, stabil a tábor

Videóra vált podcatsunk, a Fülke. A hangban követne bennünket, az a megszokott streamingfelületeken továbbra is megtalál minket, de most már a YouTube-on videóban is kint lesznek adásaink. Az új évad első részében Szabó Andrea szociológust kérdezte a Rogánt ért amerikai szankciókról, a Fidesz fiatalokat célzó stratégiájáról és többek között Magyar Péter dilemmáiról Kacskovics Mihály Béla.