2008. július. 02. 00:00 Utolsó frissítés: 2008. július. 02. 17:10 Kontúr

Declan Ganley: az EU-ba tartó ír euroszkeptikus

Komolyan fontolgatja a 2009-es európai parlamenti választáson való indulását Declan Ganley, az ír népszavazáson a lisszaboni szerződést ellenzők élére állt üzletember. Célja, hogy a 24 tagállamból a szervezet legalább 100 jelöltje, köztük maga is, bejusson. A 39 éves amatőr politikus belülről akarja megreformálni az EU-t, miután Libertas nevű szervezetével alig két hónap alatt győzelemre vitte a nemeket, megakasztva az uniós alkotmányozási folyamatot.

Az amerikai feleségével és négy gyermekével a kelet-írországi Tuam kisvárosban, egy ódon kastélyban élő Ganley cáfolja, hogy euroszkeptikus lenne, s állítja: mindkét korábbi népszavazáson igent mondott az unió keleti bővítéséről szóló nizzai szerződésre. Az alkotmányt és annak lisszaboni változatát azonban a demokrácia megcsúfolásának tartja, és el akarja érni az újratárgyalását.

Az egyetlen vétkének a szivarozást tartó, absztinens Ganley rendszeresen kérkedik munkabírásával: kevés alvással is beéri, családjában utolsóként fekszik le, de reggel 6-kor elsőként kel. Szegény családból származik, de ma már kizárólag Mercedesszel és Rolls-Royce-szal közlekedik, 300 millió euróra becsült vagyonát saját erejéből szedte össze. Szülei az írországi szegénység elől az 1960-as évek elején költöztek át Angliába; Ganley London egyik külvárosában született, ám 13 éves korában visszatértek Írországba - üres kézzel. Nehéz gyerekkora volt, csúfolták angolos kiejtéséért, hogy nem beszélte az Írországban használt gael nyelvet, és az ottani futballt sem ismerte. Sok pénzt keresett viszont fűnyírással, a bevételt pedig már fiatalon megforgatta a dublini tőzsdén.

A középiskolát abbahagyó Ganley üzleti pályafutása szerencsés ügyletek sorozata. Szinte mindent kipróbált: dolgozott londoni építkezéseken, ügynökként biztosítótársaságnál, az 1990-es években pedig Oroszországba ment szerencsét próbálni. Vagyonát egy alumíniumüzlettel alapozta meg, az orosz piacon vett fémet tízszeres áron szállította egy lettországi kikötőn át Rotterdamba. Egy időben a lett kormány külpolitikai, majd az oroszországi Vologda megye helyi kormányának gazdasági tanácsadója is volt. Később Szibériában erdőgazdálkodásba kezdett, majd a távközlés felé vette az irányt, telekomcége több kelet-európai országban is működött, ezeken, valamint bulgáriai kábeltelevíziós vállalkozáson közel 70 millió eurót keresett. A hagyományos ír népzenét kedvelő, hithű katolikus Ganley pár éve lehorgonyzott a távközlésnél, a 2001. szeptemberi terrortámadás után az USA-ban alapított cége, a Rivalda egyebek közt az amerikai hadseregnek szállít kommunikációs berendezéseket.

Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.