2007. augusztus. 29. 00:00 Utolsó frissítés: 2007. augusztus. 29. 17:09 Kontúr

Benazir Bhutto: a sors asszonya

Hazatér-e tízéves dubai száműzetéséből Benazir Bhutto, és ha igen, mikor? - a kérdés egyre akutabb Pakisztánban, ahol Pervez Musaraf tábornok-elnök széke mind jobban inog, és megmentésére az USA az egykori kétszeres kormányfővel való hatalommegosztást szorgalmazza. Bhutto számára azonban kockázatos lehet az otthon egyre népszerűtlenebb Musaraffal való kokettálás, és ahhoz, hogy harmadszorra is elfoglalhassa a kormányfői széket, módosítani kell az alkotmányt. A Sors lánya címmel nemrég önéletrajzi könyvet írt asszony már nemegyszer hazardírozott, így könnyen lehet, még a következő hónapokban esedékes választás előtt megjelenik a pakisztáni politikai színpadon.

Az 1953-ban Karacsiban született, anyai ágon iráni kurd származású Bhutto az amerikai Harvardon és az angliai Oxfordon tanult. Pályáját meghatározta, hogy kormányfő apját a hadsereg 1979-ben felakasztatta. Az apja által alapított Pakisztáni Néppárt (PPP) élén 1988-ban megnyerte a választást, és 35 évesen a muszlim világ első női miniszterelnöke lett. Szívósságára jellemző, hogy állapotosan is napi 15 órát kampányolt, és idő előtti szülése után rögvest visszatért a választási harcba. A csinos Bhuttót az amerikai People Magazine 1988-ban a világ ötven legszebb embere közé sorolta. Korrupció vádjával azonban 1990-ben menesztették, de 1993-ban - londoni száműzetéséből visszatérve - újra választást nyert, majd három évvel később megint csak korrupció miatt lemondatták. Bhutto ekkor ismét a száműzetést választotta.

Hazájában összesen hat évet töltött börtönben - öt évet apja kivégzése után, magánzárkában -, illetve házi őrizetben, férje, Aszif Ali Zardari jogász végzettségű üzletember pedig nyolc esztendőt. Az állítólagos kenőpénz-elfogadások miatt csak Mr. 10 százaléknak nevezett Zardari 2004-ben szabadult, majd csatlakozott Dubaiban élő feleségéhez és három gyermekükhöz. A pár ellen - 1,5 milliárd dollár elsíbolásának vádjával - összesen kilencven eljárás indult, ezekből nyolc máig nem zárult le. Az 1990-es években nagy botrányt kavart egyebek között a francia Mirage típusú vadászgépek vásárlása, lengyel traktorok beszerzése vagy az aranyimport jogának odaítélése egyetlen személynek. Egy svájci bíróság 2003-ban pénzmosás vádjával ítélte el a házaspárt, az Interpol pedig 2006-ban elfogatási parancsot adott ki Bhutto ellen, aki férjével együtt váltig állítja: a vádakat pusztán politikai boszorkányüldözés motiválja.

hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.