2008. november. 26. 00:00 Utolsó frissítés: 2008. november. 26. 17:55 Hét nap gazdaság

Kártérítésre várva

Az ózdi és Ózd környéki martinsalakos építkezések következményeinek enyhítésére eddig 5 milliárd forintnál többet...

Az ózdi és Ózd környéki martinsalakos építkezések következményeinek enyhítésére eddig 5 milliárd forintnál többet költöttek a kormányok, ám még közel annyi család vár állami kártérítésre, ahánynak már rendeződött az ügye. Az ózdi acélgyártás melléktermékeként keletkezett martinsalakot 1985 után értékesítette a salakfeldolgozó mű, ám az a kohósalakkal ellentétben nem lett volna alkalmas betonkészítésre. Abban a 2 ezer családi házban, amelybe mégis bekerült, megrepedtek és elporladtak a falak, az épület életveszélyessé vált. A károk felmérését és rendezését 2001-ben vállalta a kormány, és el is különített rá 1 milliárd forintot, amit azóta minden évben 500-885 millió forinttal kiegészít. A házakat állapotuk szerint kategóriákba sorolták, és többször módosult a fizetendő összeg is. A leginkább károsultak új lakást építhetnek a régi helyébe, a többiek az épület megerősítésére és részleges javítására kapnak támogatást. Hivatalosan 2002. január 15-e volt a kártérítési igények bejelentési határideje, de azóta is százával érkeznek a károsultak kérelmei az önkormányzatokhoz.

hvg360 Körösi Ivett 2025. április. 26. 20:00

Észak-Koreában értik a sötét és szarkasztikus humoromat – interjú a magyar idegenvezetővel, aki külföldieket visz az elzárt országba

Váczi Gergő Észak-Koreába visz nemzetközi turistacsoportokat, munkája során eddig harminc alkalommal járt a világ egyik legelszigeteltebb országában. Bár jelenleg épp nem lehet turisztikai céllal utazni az országba, neki lehetősége volt futókat vinni az áprilisi phenjani maratonra. Milyennek ismerte meg az észak-koreaiakat, hogyan működnek a kirakatlátványosságok, és van-e bármilyen technológiai fejlődés az elzárt országban? És hogy kell összehajtani a Phenjan Timest, ha az ember nem akar bajba kerülni? – erről is beszélgettünk Váczi Gergővel.