2007. augusztus. 22. 00:00 Utolsó frissítés: 2007. augusztus. 22. 16:23 Hét nap

Gül ismét elnökjelölt

Államfőjelöltként megszerezte a voksok többségét a hétfői parlamenti szavazáson Abdullah Gül török külügyminiszter, de...

Államfőjelöltként megszerezte a voksok többségét a hétfői parlamenti szavazáson Abdullah Gül török külügyminiszter, de mivel nem kapta meg a szavazatok kétharmadát, feltehetően csak az augusztus 28-án esedékes harmadik fordulóban választják elnökké, mert akkor már nincs szükség minősített többségre. Az első forduló így is érvényes volt, mert az ellenzéknek csak egy része bojkottálta a szavazást, s a jelen lévő képviselők száma elérte az 550 fős parlament kétharmadát. Az áprilisi szavazást a világi elit egyik bástyájának tartott alkotmánybíróság éppen azzal minősítette érvénytelennek, hogy hiányzott a - képviselők kétharmadához kötött - határozatképesség. Ez vezetett a júliusi idő előtti választáshoz, amelyen az uralmon lévő vallásos-konzervatív Igazság és Fejlődés Pártja magabiztosan győzött. A szekuláris erők ellenzik Gül elnökké választását, mondván, korábban iszlamista volt. Yasar Büyükanit vezérkari főnök csak annyit mondott: az államfőnek nem csak szavakban, tettekben is világinak kell lennie.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.