2004. február. 28. 00:00 Utolsó frissítés: 2004. december. 02. 16:45 Hét nap

ROMÁN BÁNYÁSZSZTRÁJK

A nemzetgazdaság aláaknázása címén ügyészségi eljárást kért az Olténiai Nemzeti Lignitbánya Társaság (CNLO)...

A nemzetgazdaság aláaknázása címén ügyészségi eljárást kért az Olténiai Nemzeti Lignitbánya Társaság (CNLO) szakszervezete az ipari miniszter ellen, amiért szétdarabolta a bányavállalatot. Múlt péntek óta 17 ezer bányász kezdett meghatározatlan idejű sztrájkba, mert az átszervezés nyomán több ezren állás nélkül maradhatnak. A szakszervezet vezetője szerint az olténiai hőerőműveknek a CNLO-val fuzionálva inkább energetikai holdingot kellett volna létrehozni. Az átlagosan havi 7-8 millió lejt (1 forint = 153 lej) kereső bányászok még elköltözni sem tudnak a lignitfejtésre alapozott kisvárosokból, mert egy ottani másfél szobás lakótelepi lakásért arrafelé nem lehet többet kapni 20 millió lejnél. A CNLO lignitjét égető hőerőművek egy hét alatt leállhatnak, ha a kormány nem egyezik meg a sztrájkolókkal. A nagybányai Remin 5 ezer, a prahovai bányák 3 ezer munkása akar csatlakozni a sztrájkhoz, s mások szolidaritásával akár 35 ezren is beszüntethetik a föld alatti munkát. 1990 óta a román bányákból 180 000 alkalmazottat bocsátottak el.

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.