Digitális Paradicsom
Már régen véget ért, de még mindig szívesen emlékszem a világ egyik legnagyobb technológiai kiállítására Berlinben.
Jellemző a három nagy távol-keleti cég, a Samsung, a Sony és az LG versengése az LCD-tévék képfrissítése terén. A két S betűs gyártó termeiben a 200 Hz-es technológiával büszkélkednek, két bejárattal arrébb az LG egy 600 Hz-es készüléket mutat be.
Azért akad olyasmi is, ami tényleg befolyásolhatja a mindennapi életünket: például a netböngészővel kiegészített televízió, ami mellesleg RSS-t is fogad, YouTube videót játszik le és widgeteket kezel. Ez pedig nem a jövő, hanem a jelen, s ha ilyesmire vágyunk, hamarosan ott lehet a nappalinkban a webes távirányító.
Jó néhány olyan terméket is láthattunk, ami más országokban a jelen, de nálunk még azért várni kell rá. A digitális rádiózásnál például, amire elvileg 2012-ig kellene átállnia Magyarországnak, már most is lehet látni a trendeket.
Az is látszik, hogy a digitális rádió funkcionalitás önmagában kevés, a felhasználók ennél többre vágynak. Mondjuk olyan készülékre (és ilyenre is volt példa a kiállításon), amelyik ismeri a DAB és DAB+ digitális rádióformátumot, több mint tízezer internetes adót tud kezelni, és WIFI-kapcsolaton keresztül képes lejátszani a számítógépen tárolt tartalmakat, s ha ez nem lenne elég, akkor még az iPodot is kihangosítja.
Kifejezetten európai piacokra tervezték az LG hordozható digitális tv-jét, amelyet már tesztelni is lehetett. Az érintőképernyős vonalat követő berendezés villámgyorsan vált az adások között, csak a menürendszere lassú és kissé elnagyolt. Vannak olyan gyártók is, akik nem is akarnak lépést tartani az űrtechnológiát bevető mezőnnyel, hanem olyan piacrészeket céloznak meg, amelyekre a többiek nem gondoltak. Ilyen például az Emporia, aki az idős felhasználóknak készít mobiltelefonokat, ami - tudván, hogy öregedő- félben van a fejlett országok lakossága - nyerő ötlet. Már több mint félmillió egyszerű kezelhetőséget és hatalmas, eltéveszthetetlen gombot felvonultató készüléket adtak el, és ha betörnek az Egyesült Államok piacára, akkor igazi multivá is válhatnak. Legújabb ötletük a GPS-technológia bevetése: ha a készülék hátán lévő jókora "pánikgombot" megnyomja a tulajdonos, a mobil automatikusan felhívja az első négy tárolt számot, amelyek között célszerűen ott lesz a mentők száma is, és emellé elküldi a telefon GPS-koordinátáit is. A mobil követése is lehetséges, de ehhez persze előbb illik megkérdezni a nagypapát, hogy nem bánja-e.
Olyan készüléket is megcsodálhattunk, amely azoknak kínál megoldást, akik olcsón, mindenféle fizikai, illetve pénzügyi korlát nélkül szeretnének internetezni. A Pocketsurfer semmi mást nem tud, csak amit ígér: mindenhova elviszi a netet. A 15 x 8 centis, vékony szivartárcában egy 640 x 240 pixel felbontású kijelző, és egy, a Motorola megoldásaira emlékeztető Qwerty-billentyűzet kapott helyet. Ezzel az eszközzel kizárólag netezni lehet vele, illetve a beépített GPS-nek köszönhetően azt is megmutatja, hol is vagyunk éppen. A Pocketsurfert 250 euróért megkapjuk, és az árban benne van az is, hogy egy évig havonta 30 órát használhatjuk a GPRS internetet. A cég először a szerverén tömöríti a készülékre küldött adatokat, és így a böngészés sebessége megközelíti a 3G élményt.
L. P.