2008. november. 25. 10:40 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. november. 25. 10:53 Helyi érték

Pécsi rémálom: ókori leletek az EKF-beruházás alatt

Akár szenzáció is lehetne annak a régészeti feltárásnak az eredménye, amelyet a majdani konferencia- és koncertközpont területén folytatnak. De a leletek a mostani állás szerint újabb késést jelenthetnek a már így is alaposan elcsúszott projektben.


Június és október között két ütemben végeztek régészeti próbaásatásokat az Európa Kulturális Fővárosa

2010 program keretei között a Balokány-ligeti teniszpályákon és a PEAC sportpályán, a majdani konferencia- és koncertközpont számára kijelölt területen. A PEAC-nál nem találtak régészeti emléket, csak a régi pécsi köztemető sírjaira bukkantak. Ám amire aligha számíthatott bárki, a teniszpályák területén, a régi köztemető sírjai alatt római kori épített örökség nyomaira bukkantak. Az értékes leletek között római pénzek, ruhadíszek és dísztárgyak vannak.
Pécsi Koncert- és Konferenciaközpont látványterve

Kárpáti Zoltán régész, a feltárást végző Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat regionális irodájának vezetője a Dunántúli Naplónak elmondta: az ásatásokat valószínűleg a teniszpályáktól északra kell folytatni, a konferenciaközpont mélyépítéssel érintett területén kívül, ám annak a kertjében-parkjában, leendő parkolói környékén.

Egyes vélemények szerint a mostani állás szerint előfordulhat, hogy módosítani kell a létesítmény eredeti terveit, kivitelezésének határidejét. Utóbbival kapcsolatban Tasnádi Péter, Pécs város polgármestere annyit mondott, hogy a feltételezések nem befolyásolják a projekt sorsát. Az építés tavasszal mindenképpen megkezdődik, és a „mi lesz ha” kérdéssel szerinte korai volna foglalkozni, ám ha tényleg előbukkan a római épített örökség, azt meg kell őrizni, bemutathatóvá kell tenni. A politikus szerint még emelné is a „római környezet” az objektum értékét.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.