2003. március. 25. 14:38 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Csecsenföld

Csecsenföld: Maszhadov nem kaphat amnesztiát

Aszlan Maszhadov csecsen szakadár vezetőre semmiképpen nem vonatkozhat a Vlagyimir Putyin orosz elnök által kilátásba helyezett amnesztia, amely a vasárnap megtartott népszavazás után várható Csecsenföldön. Ha feladná magát, életfogytiglani szabadságvesztés helyett 15 évet kapna a szakadár politikai vezető - közölte Ilja Sabalkin, az észak-kaukázusi műveletekért felelős szövetségi operatív törzs vezetője.

Az orosz törvények értelmében a közkegyelemre javaslatot tehet az elnök, de a végső szót a törvényhozás alsóháza, az állami duma mondja ki. A csecsenföldi amnesztia lehetőségéről még Vlagyimir Putyin orosz elnök beszélt a referendum előtt, csecsen vallási vezetőkkel találkozva a Kremlben. A népszavazás után Szergej Jasztrzsembszkij, a Kreml információs vezetője úgy fogalmazott, hogy a közkegyelem nagyon széles körű lehet, mindössze a legsúlyosabb bűncselekményekkel gyanúsított szakadárok, mintegy száz személy maradna ki belőle. Maszhadov mellett ebbe a körbe tartozik az Oroszországban első számú közellenségnek tekintett Sámil Bászájev hadúr is, aki a bugyonnovszki kórház elfoglalásától a tavaly októberi moszkvai túszdrámáig, illetve a Moszkva-barát csecsen kormány épületének december végi felrobbantásáig a szakadárok világszerte legnagyobb port felvert akcióit irányította.
Sabalkin szerint a fegyveres szakadárok soraiban mintegy ezer csecsen és kétszáz külföldi harcol a köztársaságban. A 2001. szeptember 11-i terrortámadások után Putyin büntetlenséget ígért azoknak, akik önként leteszik a fegyvert - feltéve, ha terrorizmus gyanújával nem folyik ellenük eljárás. A felhívás nem járt tömeges megadással, bár egy nappal a népszavazás előtt Groznijban két parancsnok és 44 harcos tette le látványos külsőségek mellett a fegyvert.
Kedden a washingtoni Fehér Ház szóvivője útján "kérdéseket fogalmazott meg" a referendummal összefüggésben, egyebek mellett a választói névjegyzékek összeállítása és a köztársaságban folyamatosan állomásozó egységek 36 ezer katonájának választási részvétele kapcsán. Moszkvában ezt az Irak ügyében elfoglalt háborúellenes orosz állásponttal hozták összefüggésbe.
A népszavazáson az orosz sajtó szerint az egykori Szovjetuniót idéző eredmény született: a több mint 540 ezer választásra jogosult mintegy 80 százaléka jelent meg az urnáknál, és 96 százalékuk igennel szavazott az új alkotmányra, illetve a csecsen elnök és parlament megválasztására. Megfigyelők szerint a csecsenek belefáradtak az évtizedes háborúba, és békevágyukat fogalmazták meg a nemzetközi megfigyelők szerint tiszta szavazáson.
Ahmad Kadirov, a Moszkva-barát csecsen adminisztráció vezetője, a várhatóan decemberben sorra kerülő elnökválasztás egyik fő esélyese szerint a csecsen nép kinyilvánította, "elege van a Maszhadov-klikkből". A korábban az utolsó csecsenföldi elnök környezetéhez tartozó, de az 1999-es, úgynevezett második csecsen háború kitörése után vele szakító politikus szerint Maszhadovnak március 23. után nincs többé jogalapja csecsen államfőnek nevezni magát. (MTI)
Minden, amit tudni érdemes Trump vámháborújáról
hvg360 Tóta W. Árpád 2025. április. 09. 12:51

Tóta W. Árpád: Sulyok Tamás ahhoz is hülye, hogy ha már a szatyor fing lett az indián neve, akkor ne tegye az ablakba

A Fidesz országlása odáig jutott, hogy a legrosszabb minőségű emberállománnyal töltöttek fel minden pozíciót. Ezek már nem az eszmét védik, de nem is elsősorban a zsákmányt. A rendszert, amiben nem a legkisebb királyfiból lesz elnök, hanem egy szatyor fingból. És ezzel áll szemben mindenki, aki ennél többre tartja magát, és a hazáját.