2004. november. 23. 15:35 Utolsó frissítés: 2004. november. 23. 16:06 EU Mindentudó

P

Partnerségi megállapodás - Párizsi charta - Párizsi szerződés - Petersbergi nyilatkozat - Phare - Pleven-terv - Pompidou-csoport - Prodi, Romano

PARTNERSÉGI MEGÁLLAPODÁS

A partnerségi megállapodások a volt Szovjetunió országainak sajátos körülményeihez történő igazodás érdekében jöttek létre. A partnerségi megállapodásokat az együttműködési megállapodásokhoz hasonlóan a Római Szerződés 133. és 308. cikke alapján hozzák létre, de azoknál mélyebb miniszteri és parlamenti szintű politikai kapcsolatokra irányulnak, és 5 helyett inkább (hallgatólagos meghosszabbítással) 10 évre kötik őket. A partnerségi megállapodások valójában az Európa-megállapodásokhoz állnak nagyon közel, azzal a fő különbséggel, hogy nem rendelkeznek az esetleges uniós tagságról; preambulumuk azonban minden esetben utal a szabadkereskedelmi övezet létrehozására.

PÁRIZSI CHARTA

Azt a napot, amikor az Európai Biztonsági és Együttműködési Értekezlet en (EBEÉ) részt vevő államok 1990. november 21-én aláírták a „Párizsi Charta Egy Új Európáért” címet viselő okmányt, sokan a hidegháború lezárásának tekintették. A közép- és kelet-európai szovjet hegemónia megszűnésével a charta újra megerősítette a Helsinki Záróokmányban megfogalmazott eszméket és alapelveket, és kijelölte az EBEÉ egyeztető folyamatból állandó intézménnyé való átalakulásának folyamatát.

PÁRIZSI SZERZŐDÉS

Az 1951 áprilisában aláírt Párizsi Szerződés a Hatok között létrehozta az Európai Szén- és Acélközösség et (ESZAK). Az ESZAK, mely az 1950-es Schuman-terv alapján jött létre, a másik két Európai Közösség modelljéül szolgált. Az 50 évre kötött szerződés 2002 júliusában hatályát vesztette.

PETERSBERGI NYILATKOZAT

A petersbergi nyilatkozatot 1992. június 19-én a Bonn közelében fekvő Petersbergen rendezett ülésen tették a Nyugat-európai Unió (NYEU) tagállamai. A nyilatkozat fontos szakaszt jelzett a NYEU szerepének és tevékenységének a hidegháborút követő felülvizsgálatában. A nyilatkozat a Brüsszeli Szerződés ben foglalt kölcsönös védelmi kötelezettségből fakadó tevékenységeken felül a NYEU tevékenységének három átfogó kategóriáját jelölte meg: a humanitárius és mentési feladatok; a békefenntartás; és a válságkezelés, beleértve a béketeremtést is. Ezeket az úgynevezett „petersbergi feladatok”-at az Amszterdami Szerződés alapján a NYEU egyre inkább az Európai Unió „operatív minőségében” eljárva hajtaná végre.

PHARE

A PHARE-programot ( Pologne, Hongrie, Assisance à la Réstructuration Economique – Lengyelország, Magyarország, segítségnyújtás a gazdasági szerkezetátalakításhoz ) a Hetek csoportjának 1989. júliusi határozatával hozták létre a fejlett ipari világ különféle támogatásainak Lengyelország és Magyarország számára történő juttatása eszközeként. A PHARE-t hamarosan kiterjesztették több kelet-európai államra. Az Európai Uniótól származó támogatást az Európa-megállapodások keretében nyújtják. A PHARE program súlypontját képező öt terület az állami tulajdonú vállalatok szerkezetátalakítása és privatizációja; a magánszektor, különösen a kis- és középvállalkozások (KKV-k) számára nyújtott támogatás; a szolgáltató szektor, különösen a turizmus; a pénzügyi (adó-, bankbiztosítási) rendszerek modernizációja; és a jóléti rendszerek. A PHARE a demokratikus döntéshozatal megszilárdítására irányuló programokat is támogat, a szakmai szövetségek, a szakszervezetek és a média fejlődésének ösztönzésével.

PLEVEN-TERV

A René Pleven francia miniszterelnökről elnevezett Pleven-terv a Hatok közötti Európai Védelmi Közösség re (EVK) vonatkozó javaslat volt. A francia nemzetgyűlésben 1950. október 24-én előterjesztett javaslatot 343 szavazattal hagyták jóvá 225 ellenében. A terv ellentmondásos volt, elsődlegesen azért, mert az újrafelfegyverzett Németországnak egy egyesített, nemzetek feletti parancsnokságú védelmi erőhöz egységekkel történő hozzájárulásáról rendelkezett.

POMPIDOU-CSOPORT

Az 1971-ben Georges Pompidou francia miniszterelnök kezdeményezésére felállított Pompidou-csoport a kábítószerek elleni küzdelemben a nemzeti hatóságok közötti együttműködéssel foglalkozik.

PRODI, ROMANO

A közgazdász akadémikus Prodit az Európai Tanács 1999. márciusi berlini ülésén Jacques Santer utódjaként kinevezték az Európai Bizottság kijelölt elnökévé. Prodit elnöki tisztében az Európai Parlament 1999 szeptemberében erősítette meg.

EUrologus Folk György (EUrologus) 2025. január. 09. 17:00

Elon Musk beszól az európai államfőknek és élvezi

Szünet nélkül folyik az adok-kapok a Trump-adminisztrációban befolyásos szerepre készülő Elon Musk és az európai politikusok között. A németországi választások előtt kellene dűlőre jutni.