Élet+Stílus hvg.hu 2025. április. 17. 12:59

Megint csak pénzért léphetnek be a turisták Velencébe

Öt euróba kerül, hogy megnézzük a Szent Márk teret vagy a Grand Canalt.

Tavaly kísérletképpen vezette be az olasz város az egynapos belépti díjat, azzal a céllal, hogy visszaszorítsa a turisták számát a főszezonban. Velence lett a világ első olyan turistavárosa, ahol díjat kell fizetni a belépésért.

A belépő ugyan nem nagyon szorította vissza a turistaáradatot, de a város 2,4 millió eurót gyűjtött be a belépőből, ami jóval több, mint amit vártak. A velencei hatóságok ugyanakkor továbbra is arra számítanak, hogy végül a belépti díj miatt csökkenni fog a turisták száma – írja a The Guardian.

A belépőt online kell fizetni, és továbbra is 5 euróba kerül, de csak, ha a városba érkezés előtt több mint három nappal vesszük meg. Ha nem kapcsolunk időben, akkor ennek a duplája. Fizetéskor egy QR-kódot tölthetünk le a mobiltelefonunkra, amit be kell mutatni a város főbb bejárati pontjain, például a Santa Lucia pályaudvaron járőröző stewardoknak.

Belépődíjat idén az április 18. (nagypéntek) és május 4. közötti napokra, majd május második hétvégéjétől július 25-éig minden pénteken, szombaton és vasárnap, továbbá a június 2-i munkaszüneti napon kell fizetni. Ez összesen 54 napot jelent.

A díjat a 8:30 és 16 óra között Velencében tartózkodóknak kell kifizetniük. Mentesül a díj fizetése alól (de regisztrálnia kell) az, aki Velencében foglal szállást, illetve a 14 éven aluli gyerekeknek ingyenes.

Évente nagyjából 30 millió ember látogat el a lagúnák városába, a többség csak egy napra érkezik.

Címkék
hvg360 Czeglédi Fanni 2025. május. 01. 19:30

Pár perc nevetés fél óra edzéssel ér föl – így vegyük rá magunkat egy kiadós hahotázásra

A nevetés olyan szorongásoldó eszköz, ami nem kerül pénzbe, mindenkinek a rendelkezésére áll, és egyből érezzük a felszabadító hatását. Még akkor is, ha a társadalmunkban nem mindig elfogadott csak úgy röhögcsélni. Hogyan alakult ki a nevetés, mi történik az agyunkban ilyenkor, és vicc-e a hahotajóga, vagy tényleg hasznos? A nevetés világnapján ezekről is kérdeztük Szabó Attilát, az ELTE és a SZIE pszichológiaprofesszorát, aki régóta vizsgálja a humor élettani hatásait.