Marjane Satrapi francia-iráni író a vízumpolitikát kifogásolja, szerinte nincs rendben, hogy csak az iráni oligarchák gyermekei számára nyitott Franciaország.
A kétezres évek elején készült Persepolis című díjnyertes könyv és film szerzője visszautasította az egyik legrangosabb francia kitüntetést, mert úgy gondolja, hogy az ország képmutató Iránnal kapcsolatban – írja a France 24. Az iráni származású Marjane Satrapi a francia kulturális miniszternek küldött levelében fogalmazta meg kritikáját az ország vízumpolitikáját illetően.
„Nem tudom tovább nézni, hogy iráni oligarchák gyermekei Franciaországba jönnek nyaralni, sőt állampolgárságot adnak nekik, miközben más fiatalok nehezen kapnak turista vízumot, hogy eljöjjenek megnézni, milyen a felvilágosodás és az emberi jogok országa” – írta hétfőn az Instagramon.
Az 55 éves nő az iráni teokratikus rendszer nyílt kritikusa, 1994-ben érkezett Franciaországba, 2006-ban kapta meg az állampolgárságot.
A Persopolis Satrapi teheráni életének történetét meséli el, a képregényben szereplő tízéves kislány szemén keresztül látjuk az irániak küzdelmes mindennapjait az 1979-es iszlám forradalom után. A történetben később a lányt Európába küldik a szülei, majd a serdülőévek után visszatér szülőhazájába. A filmadaptáció, amely a 2007-es cannes-I filmfesztiválon elnyerte a zsűri díját, a Közel-Keleten igencsak vitatott. Van, ahol hivatalosan elítélik és Irán-ellenesnek tekintik, 2011-ben például iszlamisták próbáltak meg felgyújtani egy tunéziai tévéállomást, mert az leadta a Persepolist: úgy gondolták, hogy a film istenkáromló jeleneteket tartalmaz.
Korábban többen is visszautasították a francia Becsületrendet, ilyen volt Jean-Paul Sartre filozófus, valamint nemrég ugyanigy tett Annie Ernaux Nobel-díjas író és Thomas Piketty közgazdász.
Az állami kitüntetést régebben megkapta Vlagyimir Putyin orosz elnök és Bassár el-Aszad megbuktatott szíriai diktátor is.
Kiemelt képünkön Marjane Startapi látható 2022-ben. Forrás: Joel Saget / AFP.