Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 24. 16:02

Döntöttek a bázeliek: megrendezheti a város az Eurovíziós Dalfesztivált

A 2025-ös eseményt az eredeti tervek szerint Bázel városa rendezheti meg, miután a helyi lakosok kétharmada támogatta az ötletet az erről szóló népszavazáson, amelyet egy keresztény-konzervatív párt kezdeményezett.

A bázeli helyi népszavazáson az előzetes adatok lakosok 66,4 százaléka támogatta, hogy a város megrendezze a 2025-ös Eurovíziós Dalfesztivált – írja a Bloomberg.

A szavazásra azután került sor, hogy az ultrakonzervatív, keresztény fundamentalista Svájci Szövetségi Demokratikus Unió nevű jobboldali párt elég júliusban jelentette be, hogy referendumot kezdeményezzen az esemény megrendezése ellen, tiltakozva a bázeli kanton által tervezett 37,4 millió svájci frank (42 millió dollár) közpénz elköltése ellen. A párt kampánya „nem kérünk adófizetői pénzt a woke propagandára” szlogennel zajlott, és „blaszfémiát” emlegetett a versennyel kapcsolatban. Végül sikerült elég aláírást összegyűjteniük, így meg kellett tartani a voksolást.

Az előzetes kormányzati adatok szerint a szavazók 66,4 százaléka támogatta, míg 33,6 százaléka ellenezte az Eurovízió megrendezését. Az eredmény lehetővé teszi, hogy Svájc vendégül lássa a dalfesztivált, amelyet az idén Malmőben, Svédországban rendeztek, és világszerte 163 millió nézőt vonzott. Svájc a 2023-ban győztes svájci énekes, Nemo sikere révén nyerte el a 2025-ös rendezési jogot.

A népszavazást kezdeményező párt elnökségi tagja, Philippe Karoubi korábban azzal érvelt: „teljesen aránytalan” 40 millió dollárt költeni erre a célra, és az sincs rendben, hogy mindezt közpénzből finanszíroznák, holott a turizmusból és a vendéglátásból jövő pénzügyi hasznot főleg magánszereplők, például a szállodák tennék zsebre.

A párt szerint az Eurovíziós Dalfesztivált már csak azért sem kellene finanszírozni, mert „ideológiai provokáció”, és amit közvetít – például a „woke” és a transzneműek jogai –, egyértelműen ellentétes a nyugati zsidó-keresztény értékekkel – írtuk korábban.

A versenyen szereplő előadásokat istenkáromlónak tartják, amelyek némelyike „már-már az okkultizmus határát súrolja”. Az ír versenyző, Bambie Thug fellépését konkrétan nyilvános fekete misének nevezték, és azt is kifogásolták, hogy az utóbbi időben a műsorban világpolitikai történésekre is reflektálnak, mint például Oroszország ukrajnai inváziójára vagy az izraeli–palesztin konfliktusra.