Egy kurátor bukkant a műre, először nem hitte, hogy eredeti.
A New York-i Morgan Könyvtár és Múzeum páncélterméből került elő Frédéric Chopen eddig ismeretlen, közel kétszáz évvel ezelőtt írt keringője. Egy kurátor találta meg a kottát, amit a zeneszerző alá is írt – írja a The Guardian.
„Arra gondoltam, hogy mi folyik itt? Mi lehet ez? Nem ismertem fel a zenét” – mondta Robinson McClellan kurátor.
McClellan lefotózta a partitúrát és otthon eljátszotta. Nem volt biztos benne, hogy eredeti, ezért felvette a kapcsolatot a Pennsylvaniai Egyetem egyik szakértőjével, aki kifejezetten a lengyel zeneszerzővel foglalkozik. A tinta és a papír alapján megállapították, hogy a kotta eredeti. Az íráskép is stimmelt, a stilizált basszuskulcs és a zeneszerzőre jellemző firkálmányok is megerősítették a kutatókat.
A felfedezés vitát válthat ki, az újonnan felbukkanó zeneműveket általában szkeptikusan fogadják, ugyanis gyakran csak hamisítványokról van szó. Chopin nem volt olyan tevékeny, mint más zeneszerzők, mindössze 250 darabot írt, azokat szinte kizárólag mind szólózongorára.
A múzeum szerint a kotta 1830 és 1835 között készült, amikor Chopin a húszas évei elején járt. A most felfedezett darab nyitánya meglehetősen kemény, de a drámai sötétség később pozitív irányba fordul – osztott meg egy apró részletet Lang Lang zongoraművész.
Chopin halála előtt azt kérte, ha már teste nem hagyhatja el Párizst, legalább a szívét szállítsák vissza szülőföldjére. Szívét egy konyakos üvegben, a varsói Szent Kereszt-székesegyházban őrzik a mai napig.