A korábbi házaspár ismét a közösségi médiában üzenget egymásnak. Hosszú a viszontválaszában még az úszószövetségnek is odamondott.
Különös adok-kapok indult Hosszú Katinka úszó és korábbi edzője, férje, Shane Tusup között a közösségi médiában, amelybe legújabban a sportoló második férje is becsatlakozott. Utoljára erre akkor volt példa, amikor Hosszú és Tusup váltak, de úgy tűnik, a történet még nincs teljesen lezárva.
Az ügy közvetlen előzménye, hogy Tusup csütörtökön kiposztolt egy táblázatot, amellyel Hosszú teljesítményét ábrázolta és illette kritikával. Azt próbálta vele illusztrálni, hogy amíg ő edzette az úszót, az fantasztikus sikereket ért el – világbajnoki és olimpiai bajnoki címeket –, a válásuk után azonban ez a teljesítmény jelentősen hanyatlott. (Igaz, Hosszúnak már évekkel azelőtt volt vb-győzelme, hogy 2012-ben együtt kezdett dolgozni az amerikaival.)
„Katinka, való igaz, egyéni sportoló voltál, de egyetlen sikeres ember sem ért el semmit egyedül. Tudom, és a tények is bizonyítják, hogy hatalmas hatással voltam, és kulcsszerepet játszottam a csapatunk sikerében. Egyedül én vagyok az, aki megkérdőjelezhetetlenül felelős az edzésmódszertan kialakításáért. Használhatod a platformodat arra, hogy elismerést szerezz, és azt állítsd, hogy mélyen érted a koncepciót, de az utólagos teljesítményeid a bizonyítékok rá, hogy az üres szavak nem vezetnek eredményre. Fájdalmas volt látni, ahogy mindaz, amit felépítettem, lángba borult, és egyetlen dolog maradt meg: egy nagy száj” – írta a posztban, hozzátéve: „hatalmas csalódást kelt” benne, hogy a siker Hosszú fejébe szállt. – „Elfelejtetted, honnan jöttél. Mindezen eredmények után azok közül, akik segítettek megvalósítani életed gyermekkori álmát, hirtelen már senki sem része a történetednek.”
Tusup a bejegyzésével arra reagált, hogy hogy Hosszú jelenlegi férje, Layber-Gelencsér Máté álnéven, de beazonosíthatóan azt írta egy Facebook-csoportban, hogy „az edzésmódszerének java részét Katinka találta ki, ami 3 olimpiai arany, 26 vb-arany, 30 Eb-arany, valamint 321 világkupa-aranyhoz vezetett”. És, hogy még tovább bonyolódjon a szál: Gelencsér posztjának is volt előzménye, mégpedig az, hogy Hargitay András világbajnok úszó, korábbi szövetségi kapitány egy podcastban ekézte Hosszút, és romboló személyiségként nyilatkozott róla amiatt, ahogyan a Magyar Úszószövetség (MÚSZ) vezetését és Milák Kristóf edzőjét kritizálta többször, például az olimpia idején is.
Hosszú másnap, pénteken reagált Tusup posztjára. A sajátját azzal kezdte, megadva az alaphangot, hogy „először is sok boldogságot kívánok Shane-nek a családi élethez”.
„Megértem, hogy Shane egóját bántja, hogy a karrierjét tekintve közös munkánk előtt és után sajnos nem tudott eredményt elérni mint úszó, edző, golfozó vagy bokszoló. Valóban a Shane-nel való közös munka alatt értem el a legtöbb eredményt, mivel egy sportoló 20-as évei számítanak a teljesítőképességük fénykorának. A tényekhez azért hozzátartozik, hogy én már 4 évvel Shane előtt Dave Salóval világbajnok voltam, valamint későbbiekben Petrov Árpáddal is. Layber-Gelencsér Máté asszisztálásával »csak« Európa-bajnoki címet sikerült elérnünk, viszont, ha a 2020-as tokiói olimpiát nem halasztják egy évet, nagy eséllyel megnyertem volna a 2 vegyes számot” – magyarázta.
Hosszú szerint az olimpia halasztását követően közösen döntött úgy a második férjével, „hogy a családalapítás és a magánélet többet ér, mint további sikerek hajszolása”. A párizsi felkészülését úgy értékeli, hogy azzal példát mutatott, erőt adott az újdonsült anyukáknak, majd a magyar úszósport élén állóknak, köztük azonosíthatóan Wladár Sándor szövetségi elnöknek is odaszúrt egyet.
„A jelenlegi megnyilvánulásaimat sem azért teszem, mert a MÚSZ elnöke szeretnék lenni, ahogy azt sokan gondolják. Nem szeretnék elnöki pozíciót, valamint az akadémiáról is lemondtam már egy ideje. Csupán egy egészséges magyar úszótársadalmat szeretnék. Ugyanakkor megértem azt, hogy a Széchy-korszakban károsult, jelenleg még jelen lévő sportvezetők ezt nem értik meg. Sokuknak nincs családja, amit nagyon sajnálok. A Magyar Úszósport egy szebb és tisztább közeg lenne, ha ez máshogy alakult volna. Nem pedig az őket ért morális sérelmek és atrocitások végett viszonyulnának az úszókhoz.”
Hosszú Katinka nem először illeti kritikával a MÚSZ vezetését, Wladár Sándort, az elnököt konkrétan lemondásra szólította fel.