Élet+Stílus hvg.hu 2024. október. 03. 13:22

Nem tudott beilleszkedni Dél-Koreában, és hiányozott a családja, ezért ellopott egy buszt, hogy visszatérjen hazájába egy észak-koreai férfi

A 35 éves férfi 2011-ben szökött át Dél-Koreába, de nem tudott beilleszkedni a társadalomba, ezért inkább úgy döntött, visszamegy a családjához.

Egy észak-koreai disszidens elkötött egy buszt, és megpróbált visszaszökni a világ legzártabb országába Dél-Koreából – írja a CNN. Az elmúlt években három hasonló eset történt, ám most először próbált meg valaki lopott busszal visszajutni Észak-Koreába.

A dél-koreai rendőrség közölte, hogy a férfi 800 métert tett meg a demilitarizált zóna utolsó, különleges engedélyek nélkül elérhető ellenőrzőpontjának számító hídon, a Tongil hídon, amikor a rendőrség előállította.

A 35 éves férfi 2011-ben szökött Dél-Koreába, ahol egy évtizeden át alkalmi munkákból élt, és állandó tartózkodási helye sem volt. A rendőröknek azt mondta, azért vállalkozott arra, hogy visszamenjen Észak-Koreába, mert hiányzott neki a családja. Azt már a hatóságok tették hozzá, hogy nehezen tudott beilleszkedni a dél-koreai társadalomba, ezért is döntött a visszaút mellett. A menekült ellen nyomozást indítottak, a lehetséges vádak között szerepel a lopás, jogosítvány nélküli vezetés, a katonai bázis védelmének megsértése, valamint a nemzetbiztonsági törvény megsértése.

Mióta a koreai háború 1953-ban tűzszünettel véget ért, mintegy 34 ezer észak-koreai szökött át Dél-Koreába az életük kockáztatásával. A legtöbbjüknek sikerül megtalálni a számításaikat, ezért rendkívül ritka, hogy valaki az északi irányba próbál átszökni a határon. Az elmúlt 10 évben mindössze harminc disszidens döntött úgy, visszatér Észak-Koreába. Az észak-koreai menekülteket segítő szervezetek, továbbá azok az észak-koreaiak, akik meg tudták valósítani terveiket Dél-Koreában, úgy vélik, maga a tény, hogy vannak olyan menekültek, akik inkább kockáztatják azt, hogy internálótáborba kerüljenek, jelzi igazán, mennyire nehéz a dél-koreai társadalomba asszimilálódniuk az északiaknak.

A demilitarizált zóna utolsó ellenőrzőpontján rengeteg katona teljesít szolgálatot, a világ egyik legszigorúbban őrzött határátkelőjének számít. 2021 szeptemberében egy hatvanéves nő próbált meg gyalog átjutni a hídon Észak-Korea irányába, de a hatóságok megállították. Hat éve pedig szintén egy harmincas éveiben járó férfi próbált meg visszamenni Észak-Koreába autóval, és egészen addig a pontig jutott, ahol az északi és déli katonák közösen őrzik a határt – itt kapták el.

(Kiemelt képünkön az utolsó ellenőrzőpont a demilitarizált zónában, a Tongil híd.)