A tornádók és vízi megfelelőik, a víztölcsérek Európában sokkal gyakoribbak, mint gondolnánk, és nem szabad alábecsülni őket.
A Bayesian luxusjacht hirtelen elsüllyedésének a drámai híre ráirányította a figyelmet arra az időjárási jelenségre, amely a tragédiát okozhatta: az úgynevezett víztölcsérekre.
A víztölcsérek lényegében olyan tornádók, amelyek víz felett keletkeznek, a tornádó pedig egy forgó légoszlop, amely egy viharfelhőből nyúlik le – magyarázta a szakértő a BBC-nek. Pieter Groenemeijer egy olyan szervezetet (European Severe Storms Laboratory) irányít, amelynek célja tudományos kutatásokon és előrejelzéseken, valamint kommunikáción keresztül felkészíteni Európát a súlyos viharokra. Az adatbázisuk alapján Európában évente mintegy 300 tornádó és 500 víztölcsér alakul ki, ami kevesebb ugyan, mint az Egyesült Államokban, de mégis olyan veszélyt jelent, amelyet jobban meg kell érteni, és amelyre jobban fel kell készülni.
Szakértők, köztük Groenemeijer is arra figyelmeztetnek, hogy Európában alábecsülik a tornádók és víztölcsérek veszélyeit és az emberek ezért nem is tudnak érdemben felkészülni rájuk.
A szárazföldről nézve a víztölcsérek kevésbé tűnnek fenyegetőnek, de félelmetesek lehetnek, ahogy a kikötők és partok felé száguldanak, a tengeren pedig hajókat boríthatnak fel. Ráadásul nem mindig maradnak a víz felett, az Olaszországban 2001 és 2016 között regisztrált víztölcsérek negyede például partot ért, és tornádóvá alakult.
A víztölcsérek jellemzően viszonylag gyenge viharok során fordulnak elő, sőt ezek a nagyobb mennyiségű vizet hordozó légörvények nyugodt időjárási körülmények között is megjelenhetnek. Néha a partok mentén találkoznak a szárazföldi és a tengeri szelek, kialakítva a forgó légoszlopokat. Tengeri tornádók a Földközi-tengeren, sőt az Adrián is előfordulnak.
A szicíliai jachtkatasztrófa esetében, ahol a vihar a jelek szerint nagyon erős volt, nem világos, hogy a tenger felett megfigyelt oszlop víztölcsér volt-e vagy úgynevezett légzuhatag, azaz olyan erős leáramlás, amely hirtelen és pusztító szélvihart eredményez a felszínen. Míg a szárazföldön a pusztítás nyomaiból rekonstruálni lehet egy-egy vihar után, hogy pontosan milyen típusú jelenségről van szó, a vízben ilyen nyomok nem maradnak, így nehezebb megállapítani, hogy pontosan mi okozta a tragédiát.
Spanyol és olasz elemzések szerint a víztölcsérek jellemzően ősszel fordulnak elő, leggyakrabban szeptemberben.
Bár a klímaváltozás okolható a hevesebb viharok előfordulásáért Európában, a tornádók és a víztölcsérek esetében az éghajlatváltozás hatása némileg eltérő lehet, és még mindig nem teljesen ismert – magyarázta Pieter Groenemeijer. Úgy tűnik például, hogy a mediterrán térségben a viharszezon meghosszabbodik, és már augusztusban több vihar várható, megelőzve a hagyományosan viharos szeptemberi és októberi hónapokat.
(Nyitóképünk illusztráció.)