Az orosz Insider oknyomozó portál írt meg mindent, amit a Párizsban elfogott szakácsról, Kirill Grizanovról tudni lehet, aki állítólag az olimpia ellen szervezett rendzavaró akciót.
Ahogy arról szerdán írtunk, titkosügynök lehetett az az orosz férfi, akit őrizetbe vettek Párizsban, mert a vád szerint zavarkeltésre készült a párizsi olimpián. A francia Le Monde, az orosz Insider és a német Der Spiegel közös nyomozással derítettek ki részleteket a férfiről.
Kirill Grizanovot a francia hatóságok július 19-én tartóztatták le otthonában, négy nappal később pedig vádat emeltek ellene, azóta is letartóztatásban van, a gyanú szerint hírszerzési információkat adott át idegen hatalomnak, hogy zavart keltsen Franciaországban. Grizanov zavarkeltési célpontja a párizsi olimpia volt, bár az nem derül ki, hogy egészen pontosan mit tervezett. Gérald Darmanin francia belügyminiszter úgy véli, a férfi az olimpia alatt próbált kémkedni, és olyan akciókat végrehajtani, amelyek destabilizálhatják a francia társadalmat. Ha bűnösnek találják, 30 év börtönbüntetésre számíthat, mert – írja a Le Monde.
A férfit a Le Monde szerint 2024 májusában kezdte figyelni több európai titkosszolgálat, és minden lépését követték. A francia rendőrség július 19-én reggel 6-kor törte rá a párizsi második kerületben lévő lakásának ajtaját. A Le Monde információi szerinta a hatóságok olyan dokumentumokat találtak nála, amelyek alapján azt valószínűsítették, hogy az orosz titkosszolgálatnak dolgozik.
Első ránézésre azonban Kirill Grizanov nem tűnik gyanús személynek vagy magasan képzett orosz titkos ügynöknek: az Instagram-fiókját elárasztják az ízletesebbnél ízletesebb ételekről készült fotók, és olyan szelfik, amelyekben kifejezetten rá szabott öltönyben vagy bundában feszít.
Az Insider, a Le Monde, és a Der Spiegel a közös nyomozása szerint a férfi különös módon buktatta le magát ismerősei előtt. A kusza történet szerint Grizanovnak május 7-én Moszkvából Isztambulba repült, majd másnap onnan indult volna a párizsi gépe, de annyira lerészegedett az isztambuli reptéren, hogy nem engedték fel a Párizsba tartó járatra. (A lapoknak több volt franciaországi barátnője is nyilatkozott, akik rendszerint azért szakítottak vele, mert túl sokat ivott.)
Grizanov állítólag a repülőtérről taxival a török-bolgár határhoz hajtatott, ekkor már a célpontja a fekete-tengeri bolgár üdülőváros, Szveti Vlaszba volt, ahol egy nyaralóval rendelkezik. Útban Szveti Vlaszba a Le Monde-hoz eljutott információk szerint megálltak egy étteremben, ahol Grizanov felhívta az FSZB-s felügyelőtisztjét, és azt mondta: „a franciáknak olyan nyitóünnepségük lesz, mint eddig még soha”. Bulgáriai nyaralójában az Insider beszámolója alapján ismét annyira lerészegedett, hogy egy szomszédokkal közös vacsora közben elmondta nekik a megbízatását, ami nem más, mint megzavarni a párizsi olimpia nyitóünnepségét. Az Insidernek később elmondták a szomszédok, ezután elővette az FSZB-s igazolványát, hogy ezzel bizonyítsa, igazat mond.
Az Insider szerint a szomszédok kezdeti megrökönyödésük ellenére mégis beleegyeztek, hogy elviszik a férfit Várnába. Az oda vezető úton Kirill Grizanovot állítólag felhívta az FSZB-s felügyelőtisztje, akinek a férfi a szomszédai füle hallatára jelentett: a küldetés folyamatban, és még sikerült beszerveznie egy moldávot is Chisinauból.
Az orosz oknyomozó portál emlékeztet arra, hogy más alkalommal is felbéreltek már az oroszok moldávokat: 2023 novemberében egy moldáv pár – akikről később kiderült, hogy kapcsolatban álltak az FSZB külföldi hírszerzőivel, az Ötödik Szolgálattal – a gázai háború kitörése után nem sokkal festékszórókkal Dávid-csillagokat festettek olyan házakra és üzletekre szerte Párizsban, amelyekről úgy vélték, zsidó származású franciák tulajdonai, hogy ezzel keltsenek félelmet. A párnak az akcióért 300-500 euró közötti összeget fizettek. A hatóságok nem hoztak nyilvánosságra információt, hogy Grizanovnak ehhez van-e bármi köze. Az Insidernek egy neve elhallgatását kérő hírszerzési forrás elmondta: mivel Moldova az egyik legszegényebb ország Európában, a moldávokat könnyű megszerezni ilyen feladatokra, és az is előny, hogy a moldávok – szemben az orosz kémekkel – szabadon utazhatnak az Európai Unió területén.
Az Insider több olyan korábbi e-mailt is megszerzett, amelyekben Kirill Grizanov orosz titkosszolgálati tisztekkel levelezett. A Le Monde-hoz eljutott e-mailek szerint pedig a 2000-es évek végétől már több olyan megbízást is kapott, amelyekben orosz hírszerző tiszteket kellett profiloznia, köztük Andrej Beljacsovot, az orosz hadsereg őrnagyát, aki részt vett a csecsen háborúban is.
Hogy Grizanov kapcsolatban állhat az orosz titkosszolgálatokkal utazási szokásaiból is látszik: 2019-ben szülővárosából, az Urál-hegység közelében található Permből Moszkvába repült, a jegyét pedig Vlagyimir Bondarcsuk ezredes, az FSZB 53916-os egységének belbiztonsági osztályának korábbi főosztályvezetője vásárolta meg számára.
Az orosz oknyomozó portál azt is észrevette, hogy Kirill Grizanov korábban a nyilvános Facebook-profiljára több olyan képet is feltöltött, melyek a prágai KGB Múzeumban készültek. Az egyiken Sztálin mellszobra mellett áll, egy másikon pedig régi puskákkal és géppisztolyokkal pózol, miközben olyan sapkát visel, amelyet a szovjet titkosrendőrök viseltek.
Az, hogy Grizanov ügyvédből és pénzügyi szakemberből séffé képezte át magát, az Insider oknyomozó portál szerint gondosan megtervezettnek tűnik. Az orosz titkosügynökök gyakori álcája, hogy sokkal jövedelmezőbb karrierből váltanak látszólag egyszerűbb életre. Különösen a séf-álcájuk tekint vissza évtizedes múltra. Az Insider korábban beszámolt egy másik orosz titkos ügynökről, Vitalij Kovaljovról, akinek Kirill Grizanovhoz hasonló a története. A férfi hadielektronikai mérnökként végzett, és egy orosz helikoptergyártó vállalatnál dolgozott kutató-fejlesztőként, amikor ezt hirtelen abbahagyta és beiratkozott egy szentpétervári szakácsiskolába, majd helyi éttermekben kezdett dolgozni. Ezután az FSZB engedélyével az Egyesült Államokba költözött. Korábban ez elképzelhetetlen lett volna a számára, mert hadititkokat őrzött. Grizanovhoz hasonlóan Kovaljov sem riadt vissza a rivaldafénytől: menő New York-i éttermekben dolgozott, és rengeteg főzőműsorban szerepelt, mígnem 2020-ban letartóztatták. Két évig ült amerikai börtönben, majd visszament Oroszországba. Végül az ukrán fronton rejtélyes körülmények között halt meg.
A Le Monde július 26-án pénteken a nyomozásuk fejleményeként arról írt, hogy a Kreml panasszal élt, amiért a francia hatóságok nem tájékoztatták arról, hogy letartóztattak egy orosz állampolgárt.