A franciák minden lehetséges módon megidézték a legikonikusabb nemzeti jelképüket a medálokon.
Párizs legutóbb 1924-ben adott otthont a nyári olimpiának, és mint büszke házigazdák, teljesen érthető, hogy a franciaságot számos részletbe, így az érmékbe is igyekeztek belecsempészni. Jóllehet száz éve ez a gondolat még közel sem volt ilyen hangsúlyos: az akkori medálokra atlétákat, az öt karikát és a különféle versenyszámok szimbólumait vésték fel, ám a mostani változatok nemcsak a világverseny, hanem a francia főváros iránti hódolatot is legalább annyira magukon hordozzák. Mutatjuk, miről van szó, és aztán el is magyarázzuk a „rejtett” utalásokat:
🥇Paris 1924 vs 🥇Paris 2024#medal #paris #swimming #swimmers #olympics pic.twitter.com/VHSfDbMNtj
— Retro Swimming (@RetroSwimming) July 26, 2024
Az olimpiai és paralimpiai érmek nemcsak győzelmi jelképként, hanem ékszerként is értelmezhetők, tervezésükkel ugyanis a 240 éves Chaumet luxuskategóriás ékszerházat bízták meg, amely olyan prominens neveket tudhatott már első megrendelői között is, mint például Jozefina császárné, Napóleon felesége. Ugyanabban a francia pénzverdében készültek, ahol száz évvel korábbi elődeik, az éremtartók pedig egy másik nemzeti büszkeségtől, a Louis Vuitton divatháztól származnak.
Az érmek közepén lévő hatszög Franciaország területének szimbóluma (l’Hexagone), amely hatszöget az Eiffel-torony korábbi felújításából származó vasdarabokból metszették ki. A piros és kék színű szalagokon szintén az ikonikus párizsi építmény szegecses mintázatát ábrázolták. A paralimpiai érmekre a torony tapintható alulnézetét gravírozták, a „Paris 2024” felirat pedig Braille-írással szerepel rajtuk, részben Louis Braille tiszteletére, aki párizsi polgár volt.
A medálokat februárban mutatták be a nyilvánosságnak. Ahogy akkor a szervezőbizottság kreatív igazgatója, Thierry Reboul elmondta: „Párizs legnagyobb szimbóluma az Eiffel-torony, most pedig itt a lehetőség a sportolók számára, hogy hazavigyék magukkal a város egy darabját.” A vasdarabokat hasonló foglalatban rögzítették, ahogy a drágaköveket szokták, és egy kicsit ez is megidézi a torony szegecseit.
Az előlapokba gravírozott barázdák fénysugarakat szimbolizálnak, hiszen Párizst a fények városaként is szokás emlegetni. A hátlapokon Niké, a győzelem istennője jelenik meg, és ott van az első modern kori athéni játékok helyszínét adó stadion mellett az Akropolisz, valamint – meglepetés! – az Eiffel-torony.
Mindez számokra lefordítva: az olimpiára és a paralimpiára összesen 5084 érem készült, a medálok 8 és fél centi átmérőjűek, a vastagságuk 9,2 milliméter. Az aranyérmek súlya 529, az ezüstérmeké 525, míg a bronzérmeké 455 gramm. A vasbetétek egyenként 18 grammot nyomnak. Egyébként már csak utóbbiak miatt sem ajánlatos a győzteseknek ráharapniuk, mert a játékok hivatalos oldalának vicces posztja szerint könnyen a fogorvosnál köthetnek ki:
Dentist: Have you been grinding your teeth?
— The Olympic Games (@Olympics) July 28, 2024
Olympians: No, I just won a medal. pic.twitter.com/ZvZwR7UTe8