Élet+Stílus Németh András 2024. július. 19. 15:30

Dorka, Luna és Lujza, valamint a macskák – így élhetik túl a kánikulát négylábú kedvenceink

Németh András
Szerzőnk Németh András

A nyári hőségben az autók a legveszélyesebb helyek a kutyák és macskák számára: nemcsak az álló járművekben hagyott állatok kaphatnak hőgutát, hanem azok is, amelyek körül szállítás közben nem mozog a levegő. Ilyen melegben a sétát is érdemes kerülni vagy lerövidíteni, ha viszont közel van egy folyó vagy egy tó, az ideális sétacélpont a kutyák számára. A macskák az ebeknél jobban bírják a meleget, de ők sem immunisak a túlhevülésre. És persze a fajtától is függ, ki hogyan érzi magát a melegben.

Megváltoztak a kutyáim, amióta tart a kánikula: Dorka, a labrador még akkor is inkább a kövön fekszik hancúrozás helyett, ha megérkezik legjobb barátnője és fajtársa, Luna. Utóbbi, aki a szokásos vendégnapokon nem jönne be a házunkba, most egyből az előszoba, majd a nappali felé veszi az irányt, ahol Dorka mellett elfekszik a légkondicionáló által biztosított viszonylagos hűvösben. Még a kertben lévő kis műanyag “medence” sem vonzó, a fő program a kövön pihegés.

Amikor pedig levisszük őket a Dunához, alig lehet őket kihozni a vízből, s Lujza, a basset hound is vízi kutya lesz: míg általában csak addig megy be a folyóba, hogy legfeljebb a hasa aljáig érjen a víz, mostanság még a feje is alig látszik ki a Dunából.

A három barátnő viselkedéséből is látszik, hogy egy egészséges kutyának legtöbbször van annyi esze, hogy elkerülje a hőgutát, a legnagyobb veszélyt mi, gazdik jelentjük, amikor betuszkoljuk őket egy autóba, vagy otthagyjuk őket egy légkondi nélküli tetőtéri szobában. Vagy elfelejtjük az állandó vízutánpótlást.

Víz, víz és víz

„A legfontosabb, hogy legyen mindig víz előttük, tudjanak bármikor folyadékot felvenni. A másik pedig, hogy a zárt helyek, például az autó vagy egy felmelegedett tetőtéri szoba a legveszélyesebb hely a számukra. Különösen a nagytestű, nagy szőrű, idősebb kutyák vannak veszélyben. Ugyancsak veszélyeztetettek a rövid orrú fajtákhoz tartozó kutyák, például a mopszok vagy francia bulldogok, amelyek kevésbé tudnak szájon át párologtatni, és a melegben a légútjaik is jobban beszűkülnek” – mondta a HVG-nek Rádai Levente, a szentendrei Mestervet állatklinika orvosa. Ezeket a fajtákat és a nagytestű nagy szőrű idősebb kutyákat, például a bernáthegyiket még sétálni sem érdemes vinni ebben a nagy melegben. „Egy egészséges nagy szőrű kutya egyébként kibír egy sétát a kánikulában is, ha utána azonnal kap inni és lefeküdhet az árnyékban” – tette hozzá az állatorvos.

„Nem szól a kutya, csak liheg azután pedig az sem teszi, közben meg szól a rádió” – magyarázta Rádai Levente, aki elmondta évente pár hőgutás esetet látnak. „Tavaly történt az, hogy autóban hoztak egy kutyát külföldről, valószínűleg csomagtartóban. Az egyik megállásnál vették észre, hogy nagyon rosszul van. Akkor beszaladtak vele hozzánk, de a kutya hőmérséklete már 41-42 fok körül volt, és már hiába hűtöttük, nem tudtuk megmenteni” – mesélte, de gyorsan hozzátette, az esetek többségében tudnak segíteni.

„Amikor ide kerülnek, akkor már csak feküdni tudnak és lihegnek. Nagy részük menthető, ha nem sok ideig, legfeljebb egy-két óráig vannak ebben az állapotban. Ilyenkor kapnak sokk elleni gyógyszert és hideg infúziót, belülről is hűtjük őket, ami sokkal hatékonyabb” – mondta. A légkondicionálók is okozhatnak problémát, kerülnek kutyák orvoshoz különféle nyári megfázásokkal például torok- és kötőhártya-gyulladással, de ez még mindig sokkal jobb, mint egy hőguta.

A macskák ellenállóbbak

A macskák több ok miatt jobban bírják a forróságot, mint a kutyák. „Nem is nagyon látunk olyat, hogy macskát hoztak volna be. A cicák jobban váltanak területet, és az is fontos, hogy a macskákat ritkábban viszik magukkal a gazdik a boltba vagy éppen nyaralni” – magyarázta az állatorvos.

Persze a macskára is vigyázni kell, hiszen őket is megviseli a hőség és a kánikula. Abban sem különböznek, hogy ha a szobatigrisünk kijárós, bizony nem árt ellenőrizni, egy-egy kinti kaland után nem ragadt-e megolvadt kátrány a mancspárnái közé, vagy nem szerzett-e égési sérüléseket. Számtalan helyen olvasni arról, hogy ha a cicánkat kiengedjük a kertbe, ügyeljünk arra, hogy legyen árnyékos hely, ahol hűsölhet.

Rutinos macskatartók tudják, hogy ez tényleg így van, de nem feledkezhetünk meg arról, hogy amennyire vigyázni próbálunk a kiskedvenceinkre, ők épp annyira tudják, mire van szükségük. Így nem feltétlenül kell pánikolva felkapni a macskát, ha a kerti kocsibeállón elterülve napozik. Amint megelégeli a napozást, árnyékba vonul. Ez az én macskáim esetében ez két dolgot jelent: vagy hátraslattyog a kert végébe, ahol elbújik a fűben úgy, hogy utána órákig nem tudom hová lett, vagy pedig befekszik a kocsibeállót szegélyező tujasor alá, hogy aztán csak akkor jöjjön be a lakásba, amikor megéhezik, majd jóllakottan távozzon vissza, a növények alá.

És persze mindenekelőtt a macskák esetében is a legfontosabb a folyadékpótlás: a cicák ugyanúgy kiszáradhatnak, ha nem isznak eleget, mint az emberek. Ezért nagyon fontos, hogy ha tehetjük, ne csak száraz tápot adjunk nekik, hanem nedves cicaeledellel etessük őket, és helyezzünk ki több itatótálat otthonunkban, ezzel ösztönözve őket az ivásra.

Csobogó és itatókút

Sokat segít egy itatókút is, ami a csobogásával szintén arra ösztönzi a macskát, hogy igyon belőle. Itatókúton és több itatótálon kívül megoldás még a cica komfortérzetének növelésére a klíma, vagy ha az nincs, remekül beválhat a hűsítőmatrac, ami akkor aktiválódik, amikor négylábú kedvencünk ráfekszik.

A lakásban tartott benti macskák esetében nem minden cicának lehet megtanítani, mit szabad és mit nem. A szabadságvágyuk és ösztönük nem szűnik meg azzal, hogy „ölmacskák” lettek, ezért ajánlott az erkélyre védőhálót tenni, amivel megelőzhetjük, hogy a cica egy repülő rovar vagy egy madár után vesse magát. Arra is van lehetőség, hogy az ablakokra védőrácsot szereltessünk, így még kevesebb esélyük van a szökésre, miközben a levegő – már amikor – mozog a lakásban.