Élet+Stílus hvg.hu 2024. július. 14. 19:30

Brémában a török szélsőjobb miatt betiltják a „néma rókának” nevezett kézjelet, ami nagyon hasonlít a metálvillára

A kézjel a német oktatásban amolyan lecsendesítő jelleggel bírt eddig, amikor a tanár ezt mutatta, azzal azt jelezte a gyerekeknek, hogy ideje elhallgatniuk és rá figyelniük.

Brémában a török szélsőjobb miatt betiltják a „néma rókának” nevezett kézjelet – írja a Guardian.

Ez igen hasonlít a metálosok kedvenc gesztusára, a metálvillára, ugyanakkor van némi különbség is a kettő között. A „néma róka” esetében az ég felé tartott mutató és kisujj mellett a hüvelykujj kissé előre nyújtva érintkezik a középső és a gyűrűsujjal. Ezek szimbolizálják a róka fejét, míg a két felfele mutató ujj a füleit.

Ennek a kézjelnek régi hagyománya van a német oktatásban, a tanár ezt mutatja a zsibongó osztályteremnek, amikor azt szeretné, hogy a gyerekek csendesedjenek el és figyeljenek rá.

Ennek most, legalábbis Brémában tuti vége lett, ugyanis a „néma róka” feltűnően hasonlít, mondhatni megkülönböztethetetlen a török nacionalisták farkasüdvözlésétől, amit többek között a szélsőjobboldali, sokak által terrorszervezetnek tartott Szürke Farkasokhoz szoktak kötni.

Németországban jelentős, hárommillióra rúgó török kisebbség él és a Szürke Farkasoknak is van ott vagy 20 ezer tagja, ennek ellenére azonban a kézjelet eddig nem tiltották, nem úgy mint Ausztriában, vagy Franciaországban, ám most egy sportkörökből indult, de diplomáciai botránnyá terebélyesedő esemény változtatni látszik ezen.

Korábban mi is megírtuk, hogy a török nemzeti válogatott egyik játékosa, Merih Demiral az osztrákoknak rúgott gólja fölötti örömét éppen ezzel a kézjellel igyekezett a nagyérdemű tudtára adni, amiből persze botrány lett, mivel mint fentebb is írtuk, Ausztriában betiltott szimbólumról van szó.

A balhé következményeként a német belügyminiszter, Nancy Faeser is erős szavakkal ítélte el a szélsőséges gólörömöt, ennek pedig lett egy olyan következménye, hogy a törökök és a németek is raportra rendelték egymás nagyköveteit, végül pedig Demiralt az UEFA el is tiltotta két meccsre.

Igen ám, de a Demiral eltiltása fölött felháborodott török szurkolók a jel fokozott használatára szólítottak fel és innentől kezdve már nem kellett török szélsőségesnek, csak focidrukkernek lenni ahhoz, hogy minél többen használni kezdjék azt.

A feszültségen nem segített Recep Tayyip Erdogan török elnök megszólalása sem, aki a betiltást tisztességtelen, politikai okok miatt meghozott döntésnek nevezte és azon kezdett merengeni, hogy miért nem tiltakozik senki sem a német mezen látható sas, vagy a francián megjelenő kakas ellen.

A brémai oktatásügyi hivatal szóvivője szerint már régóta folynak viták a kézjel betiltásával kapcsolatban, ám most úgy érik, hogy nincs más választásuk. „A kézjel politikai jelentéstartalma teljességgel összeférhetetlen Bréma városának értékeivel” – mondta.