Élet+Stílus hvg.hu 2024. július. 03. 08:26

Spermakáosz: téves azonosítás veszélye miatt semmisítenek meg mintákat Ausztráliában

A keveredés még a véletlen vérfertőzés veszélyét is magában hordozza. Súlyos hiányosságokat tárt fel egy vizsgálat.

„Rendszerszintű problémákat” talált a minőséggel és a biztonsággal, valamint a felhasználók, a donorok és a donorok által fogant gyerekek védelmével kapcsolatban a queenslandi egészségügyi ombudsman. Az ausztráliai államban több millió dolláros ágazat a lombikiparág, így komoly válságot okoz, hogy az egészségügyi felügyelet ellenőrzése után elrendelték több ezer fagyaszott spermium megsemmisítését, miután a minták közel felénél fennállt a téves azonosítás veszélye. Ez pedig megfoszthatja a szülőket és a donorgyermekeket a kulcsfontosságú genetikai információktól és orvosi feljegyzésektől, és a keveredés még a véletlen vérfertőzés veszélyét is magában hordozza.

Ausztráliában már így is súlyos spermahiány van, miközben egyre többen donorokra támaszkodnak a gyerekvállalásnál: kormányzati adatok szerint minden hatodik ausztrál párnak nehézséget okoz a családalapítás.

A jelentés szerint Queenslandben a spermaadományok, petesejtminták és embriók 42 százalékánál azonosítási és nyomon követhetőségi problémák merültek fel. A páciensek pedig azzal vádolták meg a lombikszolgáltatókat, hogy nem hozták nyilvánosságra a donorok egészségügyi állapotát, tévesen azonosították a petesejteket és embriókat, és összekeverték a spermiumokat. A káosz miatt az egyik család például más biológiai apáktól származó gyerekeket nevelt.

Az ombudsman több ezer, 2020 előtt lefagyasztott spermamintát minősített magas kockázatúnak a nyomon követhetőség szempontjából. Azt kéri, hogy minden szolgáltató semmisítse meg a tárolt donormintákat, amelyek nem felelnek meg a jelenlegi azonosítási előírásoknak.

Címkék
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.