Élet+Stílus hvg.hu 2024. június. 26. 07:46

Könnyebb lesz kutyával utazni a Balatonra, változásokat vezetett be a MÁV-START

Egyelőre tesztjelleggel módosítottak a kutyaszállításra vonatkozó szabályokon.

A MÁV-START szerint a tavalyi év tapasztalatai és visszajelzései azt mutatták, hogy egyre többen utaznának kutyájukkal a Balatonra, és úgy döntöttek, alkalmazkodnak az utazók igényeihez.

A szabályozás szerint a 20 kg-nál nem nehezebb kutyák – természetes viszonylati kutyajegy vagy kutyaországbérlet megvásárlása ellenében – a nem helyjegy köteles vonatokon szájkosár és póráz használata mellett utazhatnak, a helyjegyes járatokon viszont kézipoggyász megengedett méreténél nem nagyobb zárt szállítóeszközben vihetjük őket magunkkal.

Most június 26. és szeptember 1. között új lehetőség nyílik meg a kutyával utazni vágyók előtt. A Balaton déli partján a Balaton és Tópart IC-k, a Jégmadár, Panoráma, Napfürdő, Aranypart, Aranyhíd, Ezüstpart, Fenyves expresszvonatok, valamint az északi parton közlekedő Kék Hullám IC-k, Csabai Tekergő, Szabolcsi Tekergő, Lesence és Tanúhegy expressz vonatok 2. kocsiosztályán bármely utas bevihet az utastérbe szájkosárral, pórázon vezetve viszonylati kutyajegy vagy kutyaországbérlet megvásárlása ellenében egy 20 kg-nál kisebb tömegű kutyát, szállítóeszközre viszont nincs szükség.

Persze a kutyáról az utazás során sem a pórázt, sem a szájkosarat eltávolítani nem szabad, a pórázt pedig az utasnak a kezében kell tartania, emellett pedig a kutya érvényes (1 évnél nem régebbi) oltási igazolványát be kell mutatni. Ha a kutyás utas közelében ülő utas kifogásolja a kutya jelenlétét, számára a nem megfelelő helybiztosítás szabályai szerint a vasúti társaság új ülőhelyet biztosít, illetve a nem megfelelő ülőhelyről igazolást ad.

A 20 kg-nál nehezebb, nagytestű kutyák pedig változatlanul csak a nem helyjegyköteles vonatokon és csak azok peronján szállíthatók, utastérbe nem vihetők be.

hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.