A 88 éves riporter azt mondja, az orvosa szerint nincs betegszinten, de mindennap felidegesíti magát, amiért nem jutnak eszébe szavak.
Szilágyi János Rónai Egon műsorában beszélt arról, hogy mekkora gondot okoz neki az időskori feledékenység. „Nagyon erős demenciám van” – fogalmazott először a 88 éves, Pulitzer-emlékdíjas riporter, később azonban úgy pontosított, hogy nagy léptekkel halad a demencia felé. Ezen pedig naponta felizgatja magát.
Amikor egyedül vagyok, spekulálok, és nem jutnak eszembe – nem az, hogy valakinek a neve, hanem a legegyszerűbb dolgok, szavak. Valakinek el akartam mondani a demenciával kapcsolatos problémáimat, és az, hogy demencia, nem jutott eszembe. És ez rettenetes. Külső ember nem nagyon veszi észre, mert ki tudom magam dumálni. […] Más bajom nincs, de ez elég nagy baj. Akkor is baj, ha olvasom, hogy ez egy öregkorral járó dolog
– írta le az állapotát Szilágyi az ATV Húzós című podcastjában. Hozzátette ugyanakkor, hogy járt orvosnál a problémával, aki azt mondta, nincs „betegszinten”, és hogy az öregedéssel együtt jár a feledékenység, amiben „elég kimagasló színvonalat képvisel”. „Nem vagyok beteg, nem vagyok demens”, erősítette meg. A feledékenysége, az önkifejezéssel kapcsolatos problémái ugyanakkor sok feszültséggel, dühvel párosulnak.
A legendás rádiós egy márciusi interjúban szintén beszélt az egészségéről: egy döbbenetes történetet osztott meg arról, hogy tévesen diagnosztizálták rákkal, ami csak az operációt követően derült ki.
Arról, hogy a demenciában szenvedők kezelése, ellátása mekkora probléma ma Magyarországon, és mekkora lesz a nem túl távoli jövőben, ebben a cikkünkben írtunk részletesen. Orsi és Zsófia történetén keresztül bemutattuk, mivel jár egy családban a demens szülők ápolása, egy háziorvossal pedig körbejártuk, milyen tünetek jelezhetik előre a demenciát vagy az Alzheimer-kórt, hogyan kell bánni egy demens emberrel, mikor milyen orvost kell felkeresni, és mi alapján érdemes az idősotthont kiválasztani.