Elérhető a Nemzetközi Oltóközpontban az a vakcina, amellyel az egyes szúnyogok által terjesztett dengue-lázat előzhetjük meg.
Hozzáférhetővé vált a QDENGA-vakcina a Nemzetközi Oltóközpontnál – írja a 24.hu a magánszolgáltató közleményére hivatkozva.
A dengue-vírus által okozott fertőzés terjedése fokozódó problémát jelent világszerte. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) már tavaly figyelmeztetett, hogy a betegség ebben az évtizedben továbbterjedhet az Egyesült Államok és Európa déli részei felé, és Afrika további területein is megjelenhet (Ázsiában és Dél-Amerikában évente 20 ezer ember halálát okozza). A WHO szerint a magasabb hőmérséklet kedvező körülményeket teremt a betegséget terjesztő szúnyogok, legfőképp az egyiptomi csípőszúnyog vagy az ázsiai tigrisszúnyog számára. Jeremy Farrar, a WHO fertőzőbetegség-szakértője hangsúlyozta: fel kell készíteni az országokat arra, hogy meg tudjanak küzdeni a betegség terjedésével számos nagyvárosban.
Fontos megemlíteni, hogy a dengue-fertőzés az esetek jelentős részében nem okoz tüneteket, vagy csak enyhe megbetegedéssel jár. Ugyanakkor a dengue-láz komollyá is válhat, többszöri fertőződés esetén egy súlyos, vérzéses típusa is kialakulhat, erős fájdalommal járhat, illetve életveszélyes állapotot idézhet elő. A betegség jellegzetes tünetei közé tartozik a láz, az izomgörcs és az ízületi fájdalom. A súlyos eseteknek azonban csak egy százalékuk vezet halálozáshoz.
A Nemzetközi Oltóközpontban június 5-étől érhető el a QDENGA-vakcina, amely két dózist követően ad védettséget a fertőzés ellen. Ezeket 3 hónap különbséggel kell beadatni. A korábban rendelkezésre álló oltóanyaggal ellentétben a QDENGA nemcsak olyan pácienseknek adható, akik már átestek dengue-fertőzésen, hanem olyanoknak, is akik még sosem voltak érintettek.
Az oltás 4 éves kortól adható. Mivel élő, gyengített kórokozós vakcináról van szó, ezért kizáró tényező többek között a terhesség, a szoptatás, illetve immunrendszeri megbetegedés. Az oltás beadását minden esetben részletes konzultáció előzi meg.