A szakemberek szerint népegészségügyi kockázata is van annak, hogy a kóros soványság továbbra is elvárás a divatszakmában.
A modellek csaknem 90 százaléka vélekedik negatívan a testéről, és több mint kétharmaduk szigorúan kontrollálja, mit és mennyit eszik a Semmelweis Egyetem nemzetközi kutatása szerint.
A kutatásban részt vevő nyolcvannégy nemzetközi modellnek huszonhárom nyitott kérdésre kellett válaszolniuk a karrierjükről, divatiparban szerzett tapasztalataikról, valamint a testképükkel és életmódjukkal kapcsolatos személyes kihívásokról. A modellek átlagéletkora 23 év volt, és 17 országból jelentkeztek, volt köztük például amerikai, kanadai, holland, angol, francia, magyar, lengyel, orosz és spanyol.
A kutatás a modellek testtömegindexével (BMI) kapcsolatban aggasztó tendenciákat tárt fel, 88,7 százalékuk a sovány vagy a kórosan sovány kategóriába esett.
A modellek a testükkel kapcsolatban tették a legtöbb észrevételt. A többség, 89,3 százalék negatív véleményt fogalmazott meg, igaz, 64,3 százalék pozitívan is nyilatkozott, viszont ezek résztvevők gyakran beszéltek extrém fogyókúráról, és nagyobb valószínűséggel említettek testképzavarokkal és pszichológiai problémákkal kapcsolatos tüneteket, illetve gyakran tettek negatív megjegyzéseket a testsúlyukról.
Ami az étkezési szokásokat illeti, a résztvevők közel 45,2 százaléka negatív érzéseket fogalmazott meg étkezési szokásaival kapcsolatban, például azt, hogy nem képes élvezni az ételeket, ezzel szemben csak 23,8 százaléka osztott meg pozitív nézeteket az evésről, mint például az ételek és a főzés szeretete.
Azok a modellek, akik negatívan nyilatkoztak evési szokásaikról, gyakran számoltak be testképzavarszerű tünetekről, és hajlamosak voltak a túlevésre is.
- 78,6 százalék említette, hogy szigorúan kordában tartja az ételfogyasztását, gyakran kihagyja az étkezéseket, vagy nagyon keveset eszik.
- 27,4 százalék minimáldiétán volt, például napi három almát evett.
- 40,5 százalék extrém módon redukálta a kalóriabevitelt.
- Körülbelül 22,6 százalékukkal fordult elő, hogy elvesztették az étkezés feletti kontrolljukat, gyakran tapasztalva falási rohamokat, önhánytatást, extrém diétát követve vagy éppen túlzott testmozgást végezve.
A testmozgással kapcsolatos legtöbb megjegyzés pozitív vagy semleges volt, a résztvevők 40,5, illetve 91,7 százaléka fejezte ki ezeket az érzéseket. Mindössze 14,3 százalékuk említett negatívumokat az edzéssel kapcsolatban, például a motiváció hiányát. 23,8 százalékuk intenzív edzési rutinról számolt be, például napi két óra testmozgásról, míg 11,9 százalékuk kényszeres edzési magatartásról beszélt, például arról, hogy addig sportol, amíg el nem éget egy bizonyos kalóriamennyiséget.
Fontos beszélni a kívülről érkező visszajelzésekről is. A résztvevők 83,3 százaléka szembesült valamilyen szakmai kritikával, míg 44 százalékuk kapott valamilyen dicséretet.
„A divatszakmának ezért sürgősen át kellene gondolnia az irreális méretkövetelményeit, hogy ne kényszeríthessék a modelleket az egészségüket veszélyeztető viselkedésre. Ez közvetve népegészségügyi problémákat is felvet, hiszen a közösségi médián keresztül fiatal lányok milliói tekintik a kórosan sovány manökeneket »normának« és egyben példaképüknek” – nyilatkozta dr. Bogár Nikolett, a Frontiers in Psychiatry folyóiratban nemrég megjelent tanulmány első szerzője.