Élet+Stílus hvg.hu 2024. május. 27. 15:10

Ebayen adhatott el műkincseket a British Museum korábbi vezető kurátora

A múzeum vádja szerint Peter Higgs közel tíz éven keresztül csinálta ezt főleg a raktárakban pihenő, nem katalogizált tárgyakkal. A férfi tagad.

Nyomoz az amerikai Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) a British Museumból származó, feltehetően több száz műkincs ellopása és árusítása miatt – írja a BBC. A lap szerint a szervezet 268 tárgy visszaszolgáltatásában működött közre, amelyek egy washingtoni gyűjtőnél kötöttek ki.

A múzeum tavaly hozta nyilvánosságra, hogy ősi ékszerek és más tárgyak tűntek el a gyűjteményükből.

Egy New Orleans-i vevő, bizonyos Birbiglia a BBC-nek most arról beszélt, hogy az FBI-tól megkeresték, hogy információt kérjenek tőle két, vélhetően a múzeumból származó műtárgyról, amelyeket az eBayen vásárolt. Birbiglia egy ametiszt drágakőhöz jutott így 42 fontért (nagyjából 19 ezer forint), amely Ámort ábrázolta delfinen lovagolva, valamint egy narancssárga szkarabeuszhoz, amit 170 fontért (kb. 77 ezer forint) vett meg. A régiséggalériában dolgozó férfinak azonban már nem volt birtokában egyik ékszer sem, és nem adott bővebb felvilágosítást a továbbadásuk körülményeiről.

A British Museum becslései szerint a tőlük ellopott vagy eltűnt 1500 tárgyból eddig 626-ot találtak meg, és további százra ugyan rábukkantak, de még nem juttattak vissza hozzájuk. Az intézmény Peter Higgs egykori vezető kurátort vádolja a lopásokkal és eladásokkal, és polgári peres eljárást indított ellene, ám ő mindent tagad. A múzeum szerint Higgs összesen körülbelül százezer fontot tett zsebre, és közel tíz éven keresztül adogatott el többnyire nem nem katalogizált darabokat a raktárakból. A múzeum állítása szerint legalább 45 vevővel az eBayen üzletelhetett.

Az intézményből származó tárgyak ugyanakkor nemcsak az Egyesült Államokban, hanem többek között Hamburgban, Kölnben, Párizsban és Hongkongban is gazdára lelhettek. Az egyik ékszert például, amely egy obszidiánból készült Herkules-fejet ábrázolt, még ki is állították egy német múzeumban.

A British Museum korábbi igazgatója, Hartwig Fischer tavaly mondott le, miután fény derült a műkincslopásokra. A hatóságok egyelőre nem emelt vádat senki ellen.

Lemondott a British Múzeum igazgatója az intézményben történt műkincslopások miatt

A távozó vezető szerint az intézmény nem kezelte megfelelően a műkincsrablást.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.