Élet+Stílus hvg.hu 2024. május. 09. 11:25

„A NER nem méricskél: a tehetségnél fontosabb a törzsi hovatartozás” – Hatvanéves Geszti Péter

„Lehet, hogy a mai állapot ugyanaz, amiben mindig is élt Magyarország, és az 1990–2010 közötti lesz a rendkívüli, kisbetűs rész a történelmünkben” – mondta nemrég Geszti Péter zenész, színész, reklámszakember, szövegíró, producer, aki május 9-én ünnepli 60. születésnapját.

Isten éltesse sokáig Geszti Pétert 60. születésnapján!

– köszöntötte alkotóját Facebookon a Vígszínház. „Geszti Péter már gyerekkorában, 1977-ben is járt a Vígszínház falai között, hiszen két éven át játszott a Pesti Színházban az Ami a legszentebb című darabban, Horvai István rendezésében. Aztán később, 1996-ban A dzsungel könyve dalszövegírójaként tűnt fel, szerzőtársával, Dés Lászlóval. (…) A Pál utcai fiúk 2016-os ősbemutatója óta a Mi vagyunk a grund! dal országos sikerré vált, és minden egyes előadáson a közönség együtt énekli a szereplőkkel” – írja a színház, hozzátéve, A dzsungel könyve decemberben érkezett el az 1400. előadásához, A Pál utcai fiúk pedig már túl van a 400. előadáson.

Geszti Péter 1964. május 9-én született Budapesten. Pályafutását gyerekszínészként kezdte, szinkronizálta Mézga Aladárt és Lúdas Matyit. Írt dalszövegeket többek közt az Első Emeletnek, majd az MTV műsorvezetője lett. A Rapülők és a Jazz+Az együttesek tagjaként zenei karriert is befutott. 1989-től dolgozott reklámszövegíróként többek közt a Postabankkal vagy az RTL Klubbal. 2002-ben kulcsszerepet vállalt az SZDSZ választási kampányában.

Feleségével, Ditz Edittel közösen kommunikációs ügynökséget alapított, amellyel később játékfilmek gyártásába is fogtak, ők készítették a BÚÉK, A folyékony arany és a Szia, életem! című filmet is.

Gesztivel legutóbb idén áprilisban készített interjút a HVG. Geszti akkor azt mondta: „A nyolcvanas, kilencvenes évek kulturális elitizmusa hozta létre azokat a szellemi gettókat, amelyekben a szűk ízléskánonon kívüliek nem számítottak, és rengeteg sértett ember várta, hogy végre labdába rúghasson. A NER pedig nem méricskél: a tehetségnél fontosabbá vált a törzsi hovatartozás. Így aztán pályán kívülre került az egész független értelmiség; nem kellenek ide az okoskodók, sem a művészeti önkifejezés szabadsága, eljött a kisebb-nagyobb személyes bosszúk ideje. Könnyen lehet azonban, hogy a mai állapot ugyanaz, amiben mindig is élt Magyarország, és az 1990–2010 közötti lesz a rendkívüli, kisbetűs rész a történelmünkben.”

A NER-ről szólva hozzátette: „Egy olyan rendszer, aminek a harc az alapja, a természeténél fogva képtelen a konszolidációra. Alaptézise ugyanis, hogy csak egyfajta igazság létezik: az övé. Aki nem ezt választja, azt az igaz útra kell téríteni, aki nem áll be a sorba, az pedig bűnös, hazaáruló.”

2019-ben Dés Lászlóval közös interjút készítettünk Gesztivel Rapülőkről, Jazz+Azról és színházról, ez itt olvasható:

2017-ben politikáról és a rendszerváltásról is beszélgettünk vele:

hvg360 Németh András 2025. február. 14. 18:36

Trump és kinevezettjei most egyértelművé tették Ukrajnáról, amit eddig nem lehetett kimondani

Bár igaz, hogy Donald Trump és az amerikai elnök magas rangú kinevezettjei elébe mennek az ukrajnai rendezéssel kapcsolatos orosz követeléseknek, Ukrajnában úgy vélik, az egyre valószínűbbnek tűnő tűzszüneti tárgyalásokon nem csak Moszkva érdekeit veszik figyelembe. Többek szerint egyébként nincs is végleges amerikai béketerv, inkább arról van szó, hogy a mindkét felet zsaroló washingtoni kormányzat a fejleményekhez igazítja következő lépését.