Élet+Stílus hvg.hu 2024. május. 06. 15:44

Ez bűzlik: két éve óriási botrány volt a briteknél a fekáliával szennyezett strandok miatt, azóta csak romlott a helyzet

Egyre több fürdőző betegedik meg.

Az elmúlt néhány évben többször is előfordult, hogy Nagy-Britanniában strandokat zártak le, ugyanis a víz szennyvízzel szennyeződött. 2022-ben az egyik ünnepnapon például az egyik közkedvelt tengerparti célpontnál, Brightonnál volt tilos a vízbe menni, pedig rengetegen szoktak itt fürdőzni. Ugyan ezen a szakaszon most nem kell ilyesmire számítani, a probléma nem szűnt meg, sőt, súlyosabb lett, pedig a brit tiszti főorvos már 2022-ben is „növekvő közegészségügyi problémának” nevezte a helyzetet.

Senki sem akarja, hogy egy gyermek emberi ürüléket nyeljen le

– írta jelentésében Chris Whitty.

A brit kormány által életre hívott Környezetvédelmi Ügynökség szerint tavaly 54 százalékkal nőtt a szennyvíz okozta szennyezés, ami még rosszabb, 2023-ban kétszer annyi ideig folyt szennyvíz a természetes vizekbe, mint az azt megelőző évben, és csökkent azoknak a potenciális szennyező forrásoknak a száma, amelyeknél évente kevesebb mint tíz alkalommal vagy egyáltalán nem volt túlfolyás, írja a CNN.

A Surfers Against Sewage szervezet jelentése szerint 2022 októbere és 2023 szeptembere között 1924 fürdőző betegedett meg. Giles Bristow, a Surfers Against Sewage vezetője szerint a vízszolgáltatók alulfinanszírozottsága lehet az egyik magyarázat, vélhetően emiatt nem teszik a dolgukat, a Környezetvédelmi Ügynökség elnöke pedig korábban már börtönbüntetéssel fenyegette meg a vétkes cégek vezérigazgatóit.

Persze így is osztanak ki büntetéseket. 2021-ben a Thames Water céget 4 millió fontra bírságolták, miután 2016-ban a becslések szerint félmillió liter nyers szennyvizet engedett élő vízbe, és emiatt körülbelül 3000 hal pusztult el.

A vízszennyezés ellen tiltakoznak a Surfers Against Sewage aktivistái Brightonban 2023 májusában
Ben Stansall / AFP

James Richardson 2021-ben szerzett tudomást a brit strandokat érintő „kakibotrányról”, és saját kutatásai is igazolták azokat az adatokat, amikkel akkor találkozott, elképesztő mennyiségben kerül kezeletlen vagy szinte kezeletlen szennyvíz a természetes vizekbe. A találóan elnevezett Top of the Poops nevű weboldalon rengeteg adat található erről.

2020-ban, amikor Nagy-Britanniára még az Európai Unió részeként tekintettek, az összes uniós ország közül itt volt a legrosszabb a természetes fürdővizek minősége, mindössze 17 százalékuk kapta meg a kiváló minősítést, míg Cipruson ez 100 százalék, Görögországban pedig 97,1 százalék volt. És – írja a CNN – nemcsak a természetes fürdővizekről van szó: a 2019-es adatok szerint a természetes vizek (folyók, tavak) mindössze 14 százaléka minősült jó ökológiai állapotúnak.

Vannak, akik szerint a régi csatornarendszer is hibás, azt nem ilyen mennyiségű szennyvízre tervezték, de valószínűleg ennél sokkal összetettebb problémáról van szó, és a megoldásnál figyelembe kell venni például a klímaváltozás hatásait is. Bristow szerint az erdőtelepítés, illetve a vizes élőhelyek kialakítása segítene a csapadék okozta károk enyhítésében.

Szöllősi-Nagy András hidrológus: „Egyik politikai vezetés sem értette meg, mi a víz szerepe a társadalomban”

A klímaváltozás előtt Magyarországon nagyon ritkán fordult elő villámárvíz. A fenntarthatósági szempontokat a kormány csak a növekedés akadályának látja – mondja Szöllősi-Nagy András hidrológus, az MTA doktora.

Mindeközben a kormány, egy évvel azután, hogy megszületett a dokumentum arról, hogyan lehetne csökkenteni, hogy a viharok miatt szennyvíz jusson az élővizekbe, elindított egy monitoringprogramot, hogy megfelelő adatmennyiséggel rendelkezzenek a problémáról. Bristow szerint 2030-ban már lesznek látható eredmények, de ehhez most kell cselekedni.

Felmerülhet, hogy ezek szerint az elkövetkezendő hat évben még lehet aggódni a szennyvíz miatt, de szerinte nem szabad, hogy ez bárkit visszariasszon attól, hogy a brit tengerpartoknál fürdőzzön. Ugyanakkor ajánlott letölteni a Surfers Against Sewage alkalmazását, amely megmutatja, hogy mikor lehet bemenni a vízbe.

Az, hogy szennyvíz kerül a természetes fürdővizekbe, nem csak Nagy-Britanniában probléma. 2018-ban Boracay egy üdülőszigetén kellett lezárni a strandot, 2022-ben, illetve 2023 áprilisában a kaliforniai Long Beachen kellett óvintézkedéseket hozni. Magyarországról is tudunk példát hozni, néhány évvel ezelőtt többször is sikerült megörökíteni, ahogyan szennyvíz ömlik a Dunába a szentendrei Postás strand felett. Bristow szerint globális problémáról van szó, de van, ahol ezt jobban kezelik.

Bűzös hab borította be India leghíresebb tengerpartját, súlyos környezetszennyezés lehet az oka

Csennai tengerpartján több kilométer hosszan fehér hab jelent meg, amiről egyelőre nem tudják, pontosan miből van.