Élet+Stílus hvg.hu 2024. március. 10. 09:55

Mindkét pilóta elaludt, fél óráig irányítás nélkül repült egy utasszállító

A kapitány az út nagy részét átaludta.

28 percen keresztül se a kapitány, se a másodpilóta nem volt ébren a Batik Air egyik indonéziai járatán januárban – számolt be a Business Insider. A Kendariból Jakartába tartó 2 óra 40 perces úton a kapitány megkérdezte a másodpilótát, hogy lepihenhetne-e egy kicsit, majd 45 perccel később felébredt és felajánlotta kollégájának, hogy átveszi az irányítást, hogy ő is kialudja magát. 

A másodpilóta azonban nem élt a lehetőséggel, így a kapitány visszaaludt, majd 20 perc múlva megszakadt a kapcsolat a repülő és a légiirányítók között, ezt a személyzet utólag rádiókommunikációs hibára fogta. A 153 utast szállító járat összesen 28 percet töltött úgy a levegőben, hogy csak az automatika irányította azt, mint utólag kiderült, a másodpilótát is elnyomta az álom. 

Végül a kapitány ébredt fel először és amikor ráeszmélt, hogy kollégája is elaludt és letértek a kijelölt útvonalról, visszaállította a pályára a gépet, amellyel sikerült biztonságosan landolni az indonéz fővárosban. 

Az eset körülményeit vizsgáló jelentés szerint a másodpilóta nem pihente ki magát eléggé az utat megelőző éjszaka és bár a légitársaság eleget tett a kötelező biztonsági előírásoknak, a vizsgálóbizottság javaslatokat fogalmazott meg a pilóták fizikai és mentális egészségének fokozott ellenőrzésére.

Élet+Stílus HVG 2025. május. 16. 19:00

„Nekem nagyon sokat segített, de a mai fiatalokat nem így nevelném” – Kökény Beatrix a Penge podcastban

Verekedős, csibész gyerekből lett klasszis kézilabdázó az olimpiai ezüst- és bronzérmes Kökény Beatrix, akiben az edzői hamar felismerték a tehetséget, majd rájöttek arra is, hogy két-három labdaérintéssel korábban látja, mi történik majd a pályán. Csapatkapitányként a nyugalmat képviselte – máskülönben a társai is idegesek lettek –, és nem volt véletlen, hogy irányító lett: a magánéletben is ilyen típus. Jó ideje az utánpótlás-képzésért felelős sportvezetőként dolgozik a Ferencvárosnál, így jól látja, hogyan alakult át a sportolók és az edzők kapcsolata az elmúlt évtizedekben, és hogy mennyire mások hozzájuk képest a mai fiatalok. Szilágyi Áronnak és Kenyeres Andrásnak azt is elárulta a Penge podcastban, hogy ugyan nem riad fel éjszakánként, amiért „minden idők legerősebb női válogatottjával” nem sikerült Sydney-ből hazahozniuk az aranyérmet, de az olimpiák idején van benne emiatt egy nyomasztó érzés.