Élet+Stílus hvg.hu 2024. február. 22. 16:59

Az evészavar családi ügy – ingyenes önsegítő program készült az érintetteknek

Az evészavarok, így az anorexia, a bulimia vagy a falászavar gyakorisága és népegészségügyi jelentősége növekszik, egyre nagyobb problémát jelentenek egyre több ember számára. Mostantól egy új, a rendszerszemléletű családterápia elemeire épülő platform is segíthet a gyógyulásban.

Drámai megállapítás, de

a fiatal korosztályban az egyik leggyakoribb evészavar-típusban, az anorexiában többen halnak meg, mint bármilyen egyéb mentális betegségben.

A probléma súlyos: evészavarban kortól, nemtől és testalkattól függetlenül bárki érintett lehet, sok esetben hosszú évekig rejtve marad, a gyakoriság pedig évről évre nő. Átlagosan több – akár öt és fél – év telik el, mire valaki a megfelelő kezelésben részesül. A betegség legismertebb megnyilvánulási formája a kóros soványsággal járó anorexia nervosa, a bulimia, aminek során a falásrohamokat önhánytatással, hashajtózással, koplalással, túlzásba vitt edzéssel kompenzálják a betegek, valamint a falászavar. Az utóbbiban szenvedők közel fele túlsúlyos vagy elhízott.

A statisztikáknál maradva az is kiderül, hogy a fiatal magyar nők három százaléka érintett evészavarban, a falászavaros betegek negyven százaléka pedig férfi.

Mindezekkel együtt azonban azt is fontos tudatosítani, hogy kezelhető mentális betegségről beszélünk. A felépülést támogatandó jött létre Jól(l)eszünk nevű digitális, önsegítő platform, amit kifejezetten családszempontú kezelésre dolgozott ki a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézet Pszichoszomatikus Szakrendelője a BioTechUSA cégcsoport támogatásával.

Az ingyenes, anonim módon használható program célja, hogy olyan tudást és készségeket adjon a családnak és a páciensnek, ami hatékonyan támogatja a felépülés folyamatát. A rendszerszemléletű családterápia elemeire támaszkodva dolgozták ki, ami bizonyítottan hatékony módszer az evészavar kezelésében. A szakemberek azoknak a családoknak javasolják a használatát, ahol evészavarban érintett tizenéves vagy fiatal felnőtt családtag van.

A programot használó család mögött egy támogató szakember áll, rendszerint pszichiáter vagy klinikai szakpszichológus. A modulok a hasznos ismeretanyagokon, családi példákon, eseteken, a családra vonatkozó szabályokon és javaslatokon, valamint feladatlapokon keresztül biztosítanak interaktív felhasználást.

Az evészavarok gyakorisága és népegészségügyi jelentősége növekszik, egyre nagyobb problémát jelentenek egyre több ember számára

– hívja fel a figyelmet Dr. Purebl György, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézet igazgatója a kezdeményezésről szóló sajtóközleményben. Szerinte fontos olyan módszereket adni az evészavaros betegek és családjuk kezébe, amikkel ők maguk is felvehetik a harcot az evészavarral, erre a célra jó a most fejlesztett program. Azonban fontos lenne az is, hogy a társadalom is összefogjon az evészavarosok megsegítésére, ezért olyan csoportok megszólítására is törekszenek, mint a tanárok, edzők, sporttal és testmozgással foglalkozók.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.