Sokan memóriajavítókkal, stimulánsokkal, érzelmiállapot-javítókkal igyekeznek pótolni a mentális és fizikai fáradtság miatt kieső erőforrásaikat.
„Smart drug”-nak, vagy okosdrogoknak azokat az anyagokat értjük, amelyek a központi idegrendszerre gyakorolt hatással növelik a koncentrációnkat, memóriánkat, terhelhetőségünket. Hogy ezek nem csodaszerek és végképp nem veszélytelenek, arról Zacher Gábor toxikológus beszélt az rtl.hu-nak.
A toxikológus meglátása szerint azért terjed egyre gyorsabban az okosdrogok használata a világban, mert a felgyorsult világnak köszönhetően fokozott teljesítménykényszerben élnek az emberek.
Emiatt bevállalnak olyan feladatokat is, amik éjszakázással, túlórával járnak, de elvonják az időt a családi élettől és a feltöltődéstől. Utóbbi következtében az egyébként is nehéz feladatot, fáradtan, stresszesen próbálják megoldani, amitől az még nehezebbé válik. Ezért sokan próbálnak olyan stimulánsokhoz nyúlni – akár legális, akár illegális módon -, amikkel fel tudják „spannolni” magukat.
Húsz év alatt megduplázódott az antidepresszánsok fogyasztása Magyarországon, de sokan feleslegesen szedik
Miközben Magyarországon még mindig viszonylag kevés antidepresszáns fogy, és más országok elhúzni látszanak a statisztikában, az adat csalóka, hiszen ha valaki nem jut ellátáshoz, nem kerül be a statisztikába. Az öngyilkosságok és a sürgős ellátást igénylő gyermekpszichiátriai zavarok aránya a Covid idején megugrott, és bár azóta csökkent, még mindig magasabb, mint a járvány előtti időkben.
A különböző hiányosságokra különböző szerekkel állt elő a piac. Léteznek kifejezetten memória javítók, érzelmiállapot-javítók, mozgásjavítók, de akadnak a stresszel való jobb megküzdést segítő adaptogének, a kognitív funkciókat javító nootropikumok és az éberséget, energiaszintet fokozó stimulánsok.
Az ilyen okosdrogok azonban nem csak gyógyszertári tablettaként beszerezhetőek, hanem számos természetes módon is. A koffein és a nikotin a két legtermészetesebben jelenlévő okosdrog az emberiség történetében. De fontos szerepet játszanak az agy működésében az omega-3 zsírsavak és a B-vitamin is. Illetve számos olyan gyógynövényt ismerünk, aminek pozitív hatása van a memóriára és a kognitív funkciókra.
Az okosdrognak tekinthető ételek és italok piacán az energiaitalok szabályozása váltott ki heves vitákat az elmúlt hónapokban. Ezeket egy törvényjavaslat szerint csak 18 év felettiek vásárolhatnának a jövőben. Zacher azonban úgy gondolja, a tiltás semmiképp sem jó megoldás.
Elf Bar? Hol van az már! Most minden tini Pocót szív
Nagy hatása nem volt az Elf Bar elleni szigorú fellépésnek, de a tinik maguktól is kezdenek elfordulni a manórúdtól, ugyanis már inkább annak egy sokkal nagyobb kapacitású utódját, a Poco Bart fogyasztják. Ma pont ott vagyunk a Pocóval, mint két éve a manórúddal: minden tini ismeri, de a felnőttek nem is hallottak róla.
Szerinte ez olyan, mintha sütnénk egy süteményt, felvágnánk szeletekre, és azt mondanánk a gyereknek, hogy a bal felső négy szeletet nem eheti meg. „Ha a sütemény a koffeint szimbolizálja, és az a négy darab kocka az energiaital, akkor mellette újabb négy darab kocka a kávé, pár darab a kóla típusú üdítőitalok, újabb pár darab a gyógyszertárban megvásárolható koffeintabletta, és még sorolhatnám a fekete teát, a keserűcsokoládét és így tovább. Ha én ennek csak egyetlen részére mondom azt a gyereknek, hogy nem fogyaszthatja, annak semmi értelme” – magyarázza Zacher doktor.
„Ha nem a tiltással operálnánk, hanem elmagyaráznánk a fiataloknak a miérteket, a szélsőséges eseteket, és megismertetnénk velük a rendszeres fogyasztás rizikóját, előbbre jutnánk” – vallja a toxikológus.