A lányok a vér szerinti anyjukat is megismerhették, és felfedezték, hogy évtizedeken át működött egy bűnözői hálózat Grúziában, amely illegálisan kereskedett ellopott újszülöttekkel. Több tízezer csecsemőt választhattak el így az eredeti családjától.
Amy és Ano egy tévés tehetségkutatónak és a TikToknak köszönhetően talált egymásra. Tizenkét évesek voltak, amikor Amy 2014-ben a Georgia's Got Talentet nézte a tévében, és észrevett egy lányt, aki jive-ot táncolt, és teljesen ugyanúgy nézett ki, mint ő. Amikor a családjának beszélt erről, ők megpróbálták lesöpörni a témát annyival, hogy minden embernek van egy hasonmása valahol, de Amy érezte, hogy ennél többről van szó.
(null)
(null)
Hét évvel később, már mindketten felnőttek voltak, amikor Amy egyik TikTok-videóját meglátta Ano egyik barátja, és elküldte neki azzal a szöveggel, hogy „nézd, milyen király, szinte pont úgy néz ki ez a lány, mint te”. Ano ezután online igyekezett megtalálni a hasonmását, hosszas sikertelen próbálkozás után végül egy egyetemi Facebook-csoportban jelentkezett valaki, aki ismerte Amyt és össze tudta kötni a két, akkor 19 éves lányt.
Amy azonnal tudta, hogy Ano az, akit évekkel korábban látott a Georgia's Got Talentben.
Miután felvették egymással a kapcsolatot, hamar kiderült, hogy mindketten a nyugat-grúziai kirtskhi kórházában születtek, de az anyakönyvi kivonatuk szerint nemhogy nem egyezett a születésnapjuk, többhétnyi eltéréssel regisztrálták őket. Ennek ellenére biztosak voltak abban, hogy közük van egymáshoz, mert nemcsak az ízlésük és az érdeklődési körük hasonlított, ugyanolyan genetikai betegségben, diszpláziában szenvednek.
Az első találkozásukra Amy így emlékszik vissza:
Olyan volt, mintha tükörbe néztem volna, pontosan ugyanaz az arc, pontosan ugyanaz a hang. Én vagyok ő, ő pedig én.
Ano pedig annak ellenére megölelte Amyt, hogy egyébként nem szerette az öleléseket.
(null)
(null)
Később visszafejtették a történetüket, így derült ki, hogy mindkettőjük örökbefogadó anyja olyan nő volt, aki nem tudott gyereket szülni, de hallott a kórházról, ahol, ha fizetnek az egyik orvosnak, hazavihetnek egy olyan babát, akit a vér szerinti anya nem tud vállalni.
A lányok születési anyakönyvi kivonatában hamis adatok szerepeltek, és azt az egyik örökbefogadó család sem tudta, hogy a lányuknak van egy ikertestvére. Ők sok pénzt fizettek, és azt hitték, hogy teljesen törvényes módon fogadtak örökbe.
A lányok egy grúziai családok újraegyesítésével foglalkozó Facebook-csoportban találtak rá egy fiatal, Németországban élő lányra, aki hasonlított rájuk. Ő azt mondta, hogy az anyja, Aza, 2002-ben ikrekkel volt várandós, és a kirtskhi kórházában szült, de komplikációk miatt kómába került, és amikor felébredt, az orvosai azt mondták neki, hogy mindkét gyereke meghalt.
DNS-teszttel derítették ki, hogy a lány a testvérük, így tudták meg, hogy az anyjuk Németországban él. A BBC elkísérte őket az első találkozásukra, Leipzigbe. Az ikrek azóta is tarják Azával a kapcsolatot.
A Facebook-csoportot, amelyben a lányok egymásra találtak, 2021-ben hozta létre egy újságíró, Tamuna Museridze, miután megtudta, hogy örökbe fogadták és meghamisították a születési anyakönyvi kivonatát. Eredetileg csak a saját vér szerinti családját akarta felkutatni, de hamar kiderült, hogy Grúziában az ötvenes évektől egészen 2005-ig működött egy gyerekkereskedelemre specializálódott hálózat, így rengeteg embert érint a probléma.
A csoportnak már több mint 230 ezer tagja van, Museridze (a lenti képen látható) pedig úgy véli, hogy 100 ezer újszülöttet adhattak el illegálisan az országban. A rendszerszintű gyerekkereskedelemben orvosok és hivatalos személyek is részt vettek. Voltak olyan kórházak, ahol azért fagyasztottak le egy halott csecsemőt, hogy azt mutathassák meg minden szülőnek, akiktől azzal a hazugsággal lopták el a gyerekét, hogy meghalt.
Nemcsak Grúzián belül kerültek az ellopott gyerekek új családba, vannak, akik az Egyesült Államokban, Kanadában, Cipruson, Oroszországban vagy Ukrajnában élnek.
Museridze több száz családegyesítésben vett már részt, de a saját vér szerinti rokonait még nem találta meg.