Élet+Stílus hvg.hu 2024. január. 24. 10:04

Minden, iskolában vagy egyetemen töltött év javítja a várható élettartamot

Egy tanulmány szerint, ha valaki nem jár iskolába, azzal ugyanolyan kockázatnak teszi ki magát, mint a dohányzással vagy a súlyos alkoholfogyasztással.

Egy, az oktatás és a várható élettartam összefüggéseit vizsgáló tanulmányból az derül ki, hogy a felnőttek halálozási kockázata két százalékkal csökken minden egyes nappali tagozaton eltöltött év után. A Lancet Public Health folyóiratban megjelent elemzés szerint a részvétel az alap-, közép- és felsőfokú oktatásban egy életen át tartó egészséges táplálkozással egyenértékű, és 34 százalékkal csökkenti a halálozás kockázatát azokhoz képest, akik nem részesülnek hivatalos oktatásban.

A tanulmányhoz az adatokat olyan iparosodott országokból gyűjtötték össze, mint az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok, valamint olyan fejlődő országokból, mint Kína és Brazília.

Az is kiderült, hogy az iskolába járás hiánya ugyanolyan rossz hatással volt a felnőttkori egészségre, mint a napi öt vagy több alkoholtartalmú ital fogyasztása vagy a napi 10 szál cigaretta elszívása egy évtizeden keresztül. A tanulmány utal arra is, hogy évekkel növelheti a várható élettartamot, ha egy országban megemelik az iskolakötelezettség korhatárát, illetve növelik a továbbtanuló és felsőoktatásban maradó fiatalok számát.

Az elemzés azt is megállapította, hogy a hosszú élettartam javulása hasonló volt a gazdag és a szegény országokban, valamint nemtől, társadalmi osztálytól és demográfiától függetlenül.

hvg360 Czeglédi Fanni 2025. május. 01. 19:30

Pár perc nevetés fél óra edzéssel ér föl – így vegyük rá magunkat egy kiadós hahotázásra

A nevetés olyan szorongásoldó eszköz, ami nem kerül pénzbe, mindenkinek a rendelkezésére áll, és egyből érezzük a felszabadító hatását. Még akkor is, ha a társadalmunkban nem mindig elfogadott csak úgy röhögcsélni. Hogyan alakult ki a nevetés, mi történik az agyunkban ilyenkor, és vicc-e a hahotajóga, vagy tényleg hasznos? A nevetés világnapján ezekről is kérdeztük Szabó Attilát, az ELTE és a SZIE pszichológiaprofesszorát, aki régóta vizsgálja a humor élettani hatásait.