Élet+Stílus hvg.hu 2024. január. 09. 09:45

Istenről prédikált, a híveit megerőszakolta az egyházalapító TB Joshua

A nigériai prédikátor visszaéléseiről és kínzásairól szóló vádak csaknem húsz évet ölelnek fel.

Világszerte rengeteg követője volt a világ egyik legnagyobb keresztény evangéliumi egyházának, a SCOAN-nak (Synagogue Church of All Nations) és a karizmatikus alapítójának, TB Joshuának. A prédikátor és televíziós evangélista 2021-ben halt meg 57 éves korában, az életének a legszörnyűbb titkaira viszont csak most derült fény. A BBC két éven át nyomozott az általa elkövetett visszaélések és kínzások után, és a héten tette közzé a hátborzongató bizonyítékokat.

A SCOAN egyház több tucat volt tagja – köztük öt brit állampolgár – állítja, hogy TB Joshua megerőszakolta és abortuszra kényszerítette őket.

Több szemtanú arról számolt be, hogy Joshua fizikai erőszakot követett el a hívek ellen, kínozta, megkorbácsolta és leláncolta őket, a vádak között gyerekbántalmazás is szerepel. Több nő állítja, hogy a prédikátor szexuálisan bántalmazta és éveken át megerőszakolta őket. Azokat, akik teherbe estek, abortuszra kényszerítette. Egy nő azt állítja, öt abortuszon is átesett.

TB Joshua többek között a „csodás gyógyításaival” is hírnévre tett szert, de többen arról számoltak be, hogy ezeket csak színlelte.

A SCOAN egyháznak világszerte vannak követői, a vasárnapi istentiszteleteken akár 50 ezer ember is részt vesz. Az egyház Emmanuel néven tévécsatornát működtet, és az 1990-es és 2000-es évek elején csúcsra járatta a vallási turizmust: zarándokok tízezrei utaztak a világ minden tájáról Joshua nigériai templomába, hogy tanúi legyenek annak, hogy a prédikátor „gyógyító csodákat” tesz. A lagosi központjában legalább 150 híve élt együtt Joshuával tanítványként, néha évtizedeken át.

Amikor 2021 júniusában meghalt, TB Joshuát az egyik legbefolyásosabb lelkipásztorként ünnepelték, aki a szegénységből felemelkedve épített evangéliumi birodalmat. Ugyanakkor már korábban is voltak gyanús ügyei, igaz, nem erőszakos visszaélések. 2015-ben azért kellett bíróság elé állnia, mert egy évvel korábban összedőlt a SCOAN egyik vendégháza, amelyben 116 hívő meghalt.

A BBC megkereste az egyházat is a vádakkal kapcsolatban, de választ nem kaptak.

Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.