A másnaposság lelki és fizikai megrázkódtatás, de megelőzhető és csillapítható.
Akik isznak alkoholt, szilveszterkor valamivel több italt gurítanak le. Senkit sem biztatunk mértéktelen alkoholfogyasztásra, de ilyenkor tényleg nehezebb elkerülni, hogy ne az átlagosnál több sör, bor, pálinka, pezsgő fogyjon. A legtöbben nem ismerik a saját teherbírásukat, ezért előfordul, hogy az új esztendő kínzó, hasogató fejfájással, hányingerrel és egyéb kellemetlen tünetekkel kezdődik.
A legfontosabb: a víz
Ez a lelki megrázkódtatást is okozó állapot megelőzhető. Először is: minél előbb, már a nap folyamán el kell kezdeni vizet fogyasztani nagyobb mennyiségben, és ezt érdemes folytatni akkor is, amikor már alkoholt is iszunk. Ezzel megelőzhető a dehidratáció. Ebben a cikkben olvashatunk hasznos tanácsokat, amelyeket még alkoholfogyasztás előtt érdemes megfogadni.
Csak kávét ne!
Ha minden igyekezetünk ellenére kellemetlen tünetekkel ébredünk, ezeket szeretnénk valahogy tompítani. Kezdetnek egy pohár vizet vagy valamilyen sportitalt fogyasszunk, utóbbi az alkoholfogyasztással elvesztett sókat, ásványi anyagokat és vitaminokat is pótolja valamelyest, a dehidratáció ellen is jó. A kávéivás, bármennyire is jó ötletnek tűnik, sajnos nem az, mert a koffeintartalmú italtól ugyan élénkebbnek érezhetjük magunkat, de vizet von el a szervezettől ugyanúgy, ahogy az alkohol.
Ételek másnaposságra
Lehet, hogy mindent meg tudnánk enni, de az is előfordul, hogy egy falat sem tud lecsúszni a torkunkon. Ahogy az éhezés, úgy a mértéktelen evés sem jó megoldás. Érdemes 2-3 óránként pici falatokat enni, mintha egy masszív gyomorrontásból lábadoznánk. Semmiképpen ne fogyasszunk fűszeres vagy zsíros ételeket, egy pár szelet pirítós vagy keksz, főtt rizs vagy krumpli tökéletes választás.
Banán
A gyümölcsök közül a legjobb választás a banán, ásványianyag-, kálium- és B6-vitamin-tartalma segít a tünetek leküzdésében. Elvileg könnyen is fogyasztható, de ha az adott helyzetben ez sem csúszik le olyan könnyen, lehet belőle turmixot is készíteni.
Méz
A mézet tehetjük a turmixba, teába, de ehetünk belőle egy kanállal is. A benne lévő fruktóz helyreállítja a leesett vércukorszintet, és segít a szervezetnek az alkohol feldolgozásában.
Gyömbér
A gyömbér köztudottan hasznos hányinger ellen, egy jó gyömbértea mindig hatásos lehet, vagy csak reszeljük bele egy pohár vízbe és igyuk meg.
Levesek
A sós levesek mindig segítenek. A húsleves köztudottan minden bajra hatásos, így a másnaposságra is jó lehet. A benne főtt zöldségek is jók a gyomornak.
A korhelyleves köztudottan tipikus másnaposság elleni étel, savanykás, tartalmas, jól esik a meggyötört gyomornak.
Érdemes előre gondolkozni és előző nap elkészíteni, hálásak leszünk érte magunknak, de nagyon könnyű elkészíteni, ha mégsem voltunk annyira előrelátóak. Mutatunk is hozzá egy receptet.
Tojás
A tojás is nagyon hasznos ilyenkor, a benne lévő tápanyagok jót tesznek a máj működésének is, enyhítik a fejfájást. Egy jó rántotta vagy omlett mindig segít.
A legjobb pedig, ha megpróbáljuk kialudni magunkat, és kigondoljuk, hogyan lehetünk legközelebb óvatosabbak.
Boldog új évet!