Ahogy sokan a halat szinte csak karácsonykor fogyasztják, a lencséből készült ételek újévkor értékelődnek fel. Január elsején szinte kötelező lencsét enni, különben a babona szerint nem áll pénz a házhoz. Bár semmilyen módon nem bizonyított, hogy meg lehet gazdagodni egy kiadós lencsefőzelék elfogyasztásától, mégis minden évben készítjük, mellé pedig sertéshús dukál, hiszen a disznó kitúrja a szerencsét. Itt van minden, amit a lencséről tudni érdemes.
A lencse nagyon egészséges hüvelyes. Bár szénhidráttartalma nem alacsony, fehérje- és rosttartalma is magas, így a vegetáriánus életmódot követőknek, valamint diétázóknak is ideális alapanyag, az egyik legjobb növényi fehérjeforrás. A karácsonyi, sokszor mértéktelen evések után a megfelelő rostbevitel még fontosabb, hiszen a diétát is támogatja. A lencsének magas az A- és B1-vitamin-, valamint a folsavtartalma, foszfor, kalcium, magnézium és vas is van benne.
Nem puffaszt?
Sokan azért berzenkednek a fogyasztásától, mert puffaszt(hat). Ha rögtön az első forrás után leöntjük a vizet róla, majd frisset engedünk rá, nem lesz részünk ebben a kellemetlen élményben. A lencse egyébként is jóval könnyebben emészthető, mint más hüvelyes, a bab vagy a borsó.
Lencsék szivárványa
Több száz fajtája létezik, itthon a barna, a zöld és a sárga a legismertebb, de egyre többen használják a vöröslencsét is. A vöröslencse nagyon hamar megpuhul, ezért currykhez, tartalmas levesekhez és ragukhoz, de akár fasírthoz is érdemes felhasználni. A hagyományos lencsefőzeléket ne ebből főzzük, hanem barna lencséből, abból is az apróbb szeműt válasszuk. A barna lencséből salátát, levest és fasírtot is készíthetünk.
Létezik még (fekete) beluga lencse és puy lencse is, ez utóbbit a lencsék kaviárjának is nevezik. Belőle salátákat, köreteket érdemes készíteni. A belga lencsét és a puy lencsét is sokáig kell áztatni elkészítés előtt, azután viszont viszonylag gyorsan megfőnek.
A lencsét zárható edényben vagy az eredeti csomagolásában egy évig lehet tárolni.
Hogyan készítsük el?
Főzés előtt lehetőleg áztassuk be a lencsét, de ha nem tesszük, akkor is hideg vízben tegyük fel, és alacsony lángon főzzük, különben szétnyílnak a szemek. Illik hozzá a babérlevél, de más zöldfűszerek is, így a kakukkfű és a rozmaring. A kicsit savanykás ízt ecet helyett citromlével érjük el, de nagyon jó hozzá a mustár is. Újévkor valamilyen füstölt sertéshússal tálaljuk. Bár hagyományosan rántással készül, sokkal finomabb lesz, ha önmagával sűrítjük.
Lencsefőzelék-recept
Hozzávalók:
- 50 dkg lencse
- 2 darab babérlevél
- 1 közepes fej hagyma
- olaj
- só
- 1 teáskanál fűszerpaprika
- mustár ízlés szerint
Öntsük az edénybe az olajat, forrósítsuk fel, majd fonnyasszuk meg rajta az apróra vágott hagymát. Vigyázzunk, hogy ne égjen meg. Vegyük le a tűzről, adjuk hozzá a paprikát majd az átmosott lencsét. Öntsük fel annyi vízzel, hogy jól lepje el, majd sózzuk, tegyük bele a babérlevelet, és alacsony lángon főzzük, amíg meg nem puhulnak a szemek.
Ekkor még sózhatjuk ízlés szerint, valamint tegyük bele a mustárt is. Vegyük ki belőle a babérlevelet, és egy adag lencsét botmixerrel turmixoljuk össze, majd óvatosan keverjük a főzelékhez.
Ha rántással készítjük, akkor zúzzunk össze egy gerezd fokhagymát, egy kevés olajon picit pirítsuk meg, majd keverjünk hozzá 1-2 evőkanál lisztet, majd pirítsuk, amíg halvány zsemleszínű nem lesz. Vigyázzunk, meg ne égjen! A lencse főzővizéből is adjunk hozzá, keverjük csomómentesre, majd keverjük hozzá a főzelékhez.
Ha a főzeléken kívül mást is kipróbálnánk, a vöröslencsefasírt tökéletes lesz akár a malacsült mellé kiegészítőnek, vagy vegetáriánusoknak magában is, mártogatóssal.
Vöröslencsefasírt
Hozzávalók:
- 25 dekagramm vöröslencse
- 1 fej kisebb vöröshagyma
- 1 darab közepes tojás
- 5 dekagramm zsemlemorzsa
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 marék petrezselyem
- 1 evőkanál kókuszzsír
- cayenne bors
- bors
- füstölt pirospaprika
- só
A lencsét enyhén sós vízben főzzük puhára. Gyorsan, körülbelül 10 perc alatt megfő. A hagymákat vágjuk egészen apróra. A megfőtt lencsét és a vöröshagyma felét botmixerrel pépesítsük, sózzuk, borsozzuk és adjuk hozzá a többi fűszert. Keverjük hozzá a tojást, a maradék hagymát és az apróra vágott fokhagymát, a kókuszzsírt, és annyi zsemlemorzsát, hogy gyúrható legyen. Picit hagyjuk állni, majd formázzunk belőle golyókat.
Süthetjük sütőben 200 fokon, ekkor sütés előtt kenegessük meg olívaolajjal, vagy süthetjük serpenyőben olajban is.